Řada zemí se obávala amerických sankcí a odmítla nakupovat ropu z Íránu, pro který se stalo stále obtížnější ji dodávat. (Foto: Wikimedia)

Jak však uvedly The Times, Moskva a Teherán se sblížily na pozadí nepřátelství se Spojenými státy, a proto Rusko nabídlo Íránu přepravu ropy přes kanál Volha-Don z Kaspického moře do Černého moře pomocí přístavů na Krymu.

Rusko nabídlo Íránu pomoc při obcházení amerických sankcí na vývoz ropy, napsaly The Times. Umožní přepravu ropy přes své přístavy na Krymu a publikace označila toto gesto „novým znakem posílení vazeb mezi Moskvou a Teheránem“.
 
Dříve Írán posílal ropu do Sýrie a Turecka přes Suezský průplav. Poté, co se však Spojené státy  odstoupily od smlouvy o íránském atomu, se tato cesta stala problematickou. Země, které nakupují íránskou ropu nebo jí pomáhají přepravovat, riskují, že budou podléhat americkým sankcím.

Ruské úřady však uvedly, že Írán by mohl použít ruský kanál Volha-Don k převozu ropy z Kaspického moře do Černého moře. „Vzájemný zájem o spolupráci mezi Íránem a Krymem roste, zejména s ohledem na americkou politiku proti Íránu," citovala publikace slova ruského úředníka Georgije Muradova.

Írán oficiálně dosud neodpověděl, ale jak uvedl autor článku, tato možnost může ropnému průmyslu zvětšit manévrovací prostor. Podle analytiků vývoz ropy klesl z 2,5 milionu na 0,5 milionu barelů denně.

Turecko se už v květnu vzdalo importu íránské ropy. Írán kromě Sýrie prodává ropu také Číně. Spojené státy však dosud na Čínu neuvalily sankce, protože se obávají, že by mohly dále poškodit obchodní vztahy mezi oběma zeměmi.

Jak poznamenal autor článku, rusko-americké vztahy se zhoršily a tento společný spor s Washingtonem přiblížil Teherán a Moskvu.

O tom svědčí také slova zástupce íránského námořnictva, že před koncem tohoto roku povedou společná cvičení s Ruskem v severních oblastech Indického oceánu a v Ománském zálivu. 

Zdroj:  thetimes.co.uk