Rusko dokončilo dodávky nových systémů S-300 do Sýrie loni v říjnu. Došlo k tomu po incidentu s ruským letounem Il-20, kterého sestřelila syrská protivzdušná obrana, jež odpovídala na izraelský letecký útok. (Foto: Twitter)

Izraelská společnost ImageSat International (iSi) uvedla, že v Sýrii byly umístěny tři odpalovací zařízení pro ruské raketové systémy S-300.

„Kvůli nynějšímu napětí a zpozorovanému budování odpalovacích zařízení se dá předpokládat, že tato opatření naznačují zvýšení operační úrovně a bdělosti. Ovšem není jasné, proč jenom jedno zařízení bylo maskováno. Tato situace je výjimečná a vzniká otázka o operační úrovni celé baterie a konkrétně o zařízení pod kamufláží," prohlásili ve společnosti.

Podle údajů iSi byla odpalovací zařízení postavena nedaleko města Masjaf.

Rusko a Sýrie zatím tuto informaci nekomentovaly.

V minulém říjnu Rusko dokončilo dodávky S-300 do Sýrie, včetně 49 kusů vybavení, jako jsou radary, základní cílové akviziční systémy, velitelské stanoviště a čtyři odpalovací zařízení.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu vyhlásil opatření tykající se posílení bezpečnosti ruských vojáků v Sýrii. Bylo to vyvoláno incidentem, kdy izraelské letectvo použilo ruský letoun Il-20 jako štít během útoku v Sýrii, což vedlo k tomu, že syrská protivzdušná obrana sestřelila ruské letadlo.

Šojgu prohlásil, že Moskva dodá Damašku systémy S-300 během dvou týdnů a že to bude adekvátní odpovědí Tel Avivu na katastrofu Il-20 a smrt ruských vojáků.

Izrael odmítl všechna obvinění a tvrdí, že včas varoval Moskvu o leteckém útoku v tomto regionu.