Italský ministr vnitra a místopředseda vlády Matteo Salvini prohlásil, že Krym zákonně patří Rusku. Odporoval americké novinářce, která označila referendum z roku 2014 za falešné.

Když se novinářka Washington Post Lally Weymouthová pustila do konfliktu se Salvinim a položila mu otázku, zda podporuje připojení Krymu k Rusku, Salvini poukázal na skutečnost, že na Krymu proběhlo referendum. Novinářka však ho označila za falešné.
Salvini poznamenal, že toto tvrzení je pouze subjektivním pohledem novinářky. „Jednalo se o referendum. 90 procent lidí hlasovalo za návrat Krymu do Ruské federace," řekl.

Novinářka ale naznačila, že referendum nelze považovat za legitimní, jelikož na poloostrově v té době byly přítomny některé ruské síly. Salvini odpověděl, že jediné, co lze označit za nelegitimní, byla v té době změna vlády v Kyjevě, kterou označila za falešnou revoluci financovanou zahraničními mocnostmi, která se podobala nepokojům na Středním východě, též známé jako arabské jaro. 

„Nachází se tam některé historicky ruské oblasti s ruskou kulturou a tradicemi, které zákonně patří Ruské federaci, " řekl Salvini, čímž zřejmě odkazoval na Krym. Jeho slova okamžitě vyvolala bouřlivou reakci v Kyjevě. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dokonce vyzvalo italského velvyslance, aby vyjádřil svůj nesouhlas se slovy Salviniho. 

„Odmítáme postoj italského politika, který není založen na skutečných faktech a je v rozporu se zásadami a normami mezinárodního práva," prohlásilo ukrajinské ministerstvo. Dodalo též, že očekává, že Itálie znovu o dsoudí to, čemu se říká ruská agrese. 

Zdroj:  washingtonpost.com