Charlie Rowley, který se loni otrávil nervově-paralytickou látkou novičok, se tento týden setkal v Londýně s ruským velvyslancem. (Foto: Wikimedia)

Ten mu prý řekl, že látka se vyrábí jen v USA a v Česku. V pražské kavárně se tak nyní mluví o jakési kolaboraci prezidenta Miloše Zemana.

Charlie Rowley se měl na schůzce s ruským velvyslancem Alexandrem Jakověnkem ptát, proč Rusko zabilo jeho přítelkyni Dawn Sturgessovou (†44). Místo odpovědi na otázku se mu však údajně dostalo jen ruské propagandy.

„Navštívil jsem ho, abych se zeptal, proč jeho země zabila moji přítelkyni,“ vysvětlil Rowley důvod své návštěvy u velvyslance. „Nedostal jsem ale žádnou odpověď. Dostalo se mi jen ruské propagandy,“ napsal list  Sunday Mirror.

„Řekl, že Rusko má jen velmi malé množství novičoku, protože ho používá jako protilátku a už ho nevyrábí. Také řekl, že jedinými zeměmi, které ho nyní vyrábí, jsou Česká republika a Amerika,“ dodal Brit.

Tento rozhovor však zvedl ze židle pražskou kavárnu.

Novinář portálu Seznam Zprávy, Vojtěch Gibiš, v této souvislosti na svém Twitteru  uvedl, že Rusko „mistrně využívá“ hoaxu, který o výrobě novičoku v ČR vypustil prezident Miloš Zeman.

„Miloš Zeman ve službě ruské propagandy,“  napsal k dané věci novinář týdeníku Respekt Ondřej Kundra.

Spoluzakladatel portálu tapolitika.cz ,Vladimír Foltán, se k věci také otevřeně  vyjádřil: „Nazrál čas řešit v otevřené diskuzi otázku kolaborace Miloše Zemana a jeho legitimity v úřadu prezidenta.“

V sobotu Charlie Rowley a jeho bratr Matthew  hovořili s Jakověnkem o situaci ohledně vyšetřování v Amesbury a Salisbury. Schůzka se konala v poledne v rezidenci velvyslance. Brit se během ní mimo jiné zeptal i na to, zda by mohl mít schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.