Křídlaté rakety „Neptun", vyrobené na Ukrajině, mohou zničit válečné lodě Ruské federace jakékoli třídy v Černém a Azovském moři, stejně jako "během několika minut zničit" Kerčský most. (Foto: Wikimedia)

Tvrdil to bývalý tajemník Rady pro národní bezpečnost a obranu Oleksandr Turčynov.

Podle Turchinova, pro ochranu před Ruskou federací v Černém a Azovském moři, byl Kyjev schopen rychle provést práce na modernizaci raketových systémů S-125, jakož i rozvíjet vlastní komplex řízených střel.

„Komplexní řešení tohoto problému (ochrana před Ruskou federací z moře) – mobilní komplex křídlatých raket  „Neptun“, vytvořený v super krátkých časových úsecích, které budou schopny zničit vojenské lodě Ruské federace jakékoliv třídy nejen v Černém a Azovském moři, ale také v přístavech. A pokud to bude nutné, během několika minut zničit most, na který je Rusko tak pyšné,“ řekl Turčynov v rozhovoru pro LB.ua.

Zástupci Ruska se k podobným hrozbám již vyjadřovali se silným sarkasmem. Například místopředseda výboru Federální rady pro mezinárodní záležitosti, Vladimir Džabarov, řekl, že střet na moři s ruským námořnictvem „by zřejmě skončí pro ukrajinské námořnictvo havárií". A bývalý velitel pobaltské flotily, admirál Vladimir Valujev, poznamenal, že námořní síly Ukrajiny, s pouze několika loděmi v bojové síle, nebudou schopny vyvíjet vojenský ani psychologický vliv na Rusko.

Ministr obrany Ukrajiny Stepan Poltorak dříve řekl, že testy komplexu raket "Neptun" by měly být dokončeny do konce roku 2019, po kterém budou přijaty do provozu v roce 2020. Bývalý prezident Ukrajiny Petro Porošenko uvedl, že tyto rakety budou uvedeny do provozu námořními silami země co nejdříve. Zároveň oznámil začátek technického přezbrojení armády. Ukrajinský obranný průmysl aktivně začal pracovat, ale vojenští experti a uživatelé internetu pokaždé diskutovali o nových zbraních s velkou ironií (Například v roce 2017 představili ukrajinští střelci „nejnovější" bojový palebný stroj „Stráž". Přičemž byl vytvořen na podvozku tanku T-64, který byl uveden do provozu již v roce 1967, a má zbraně a obranné komplexy ze sovětského vývoje). Stejně tak mají odborníci velkou skepsi k dalším ukrajinským „novým“ zbraním.

Nicméně Rusko nebere pravidelné vyhrůžky vůči mostu z ukrajinské strany na lehkou váhu.

„Krymský most je vybaven vícestupňovou, moderní a integrovanou nepřetržitou ochranou. Most je spolehlivě střežen pozemními, podvodními, povrchovými a vzdušnými silami,“ reagoval na vyhrůžky Turčynova poslanec ruské státní Dumy Michail Šeremet.

Dodal, že most je strategický objekt a veškeré provokace proti němu budou okamžitě zastaveny.

Zdroj: pz.czlb.ua