Velení námořních sil Íránských revolučních gard se vyjádřilo k incidentu v Perském zálivu za účasti amerických válečných plavidel. Podle agentury Tasnim revoluční gardy slíbily „rozhodnou odpověď“ na jakoukoliv chybu ze strany Spojených států. (Foto: Defense.gov)

Ve svém prohlášení Íránské revoluční gardy potvrdily, že 15. dubna došlo v Perském zálivu k incidentu s americkými válečnými loděmi. Nicméně trvají na tom, že se stal jinak, než ho popisují Američané. Podle nich to byla americká strana, která je odpovědná za provokační a nebezpečné manévry. Americkou verzi gardy označily za báchorku v hollywoodském stylu.

„Doporučujeme Američanům, aby dodržovali mezinárodní normy a námořní protokoly v Perském a Ománském zálivu a zdrželi se jakýchkoliv avantýr a falešných zpráv. Námořní síly Íránských revolučních gard a íránské ozbrojené síly považují za červenou linii akce cizích sil v regionu, které ohrožují národní bezpečnost a za jakoukoli chybou přijde rozhodná odpověď,“ stojí v prohlášení Íránských revolučních gard.

Kromě toho gardy poukázaly i na nebezpečné a neprofesionální akce amerického námořnictva ve dnech 6. a 7. dubna, když americké lodě zachytily íránské lodě. Po tomto incidentu se v Teheránu rozhodli posílit hlídkování Perského zálivu.

Dříve Centrální velitelství amerického námořnictva oznámilo, že motorové čluny Íránských revolučních gard provedly v Perském zálivu nebezpečné manévry v blízkosti amerických válečných lodí. K jedné z amerických lodí se údajně dostaly do vzdálenosti 45 metrů a k další dokonce 10 metrů. Asi za hodinu posádka íránských člunů odpověděla na rádiové výzvy amerických lodí a odplula.

Po této zprávě íránský ministr obrany Amir Hatami oznámil, že americká přítomnost v Perském zálivu podkopává regionální bezpečnost.