Íránská bezpečnostní služba identifikovala účastníky diverze na jaderném objektu v Natanzu, prohlásil mluvčí íránské organizace pro jadernou energii Behrúz Kamálvandí. (Foto: ilustrační, Wikimedia)

„Bezpečnostní orgány pečlivě vyšetřují událost v Natanzu, což byla sabotáž. Víme, že se jim podařilo odhalit síly (které stojí za sabotáží, pozn. red.), zjistit příčiny, podrobnosti a způsoby,“ řekl Kamálvandí v éteru televize IRIB TV1.

Neupřesnil, které konkrétně síly, zda vnitřní nebo zahraniční, se zúčastnily příprav diverze.

Íránská organizace pro jadernou energii informovala na začátku července o incidentu v jednom z budovaných objektů závodu na obohacování uranu v Natanzu. Místní úřady informovaly o požáru. Ve zprávě se pravilo, že si incident nevyžádal žádné oběti, a že k úniku radioaktivních látek nedošlo. Na objektu, kde vypukl požár, se plánovala výroba moderních odstředivek.

V médiích se objevily zprávy, že šlo o explozi, která mohla být diverzí Izraele. Íránská vláda tuto informaci nepotvrdila, ani nevyvrátila, pouze sdělila, že se média snaží vytvořit „silný obraz izraelského režimu,“ a slíbila, že poskytne informaci o příčinách později.