„Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře,“ je přesvědčen Babiš. (Foto: Twitter)

Česká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedla na Facebooku, že úroveň šíření koronovirové infekce v Česku je nyní podle ní znepokojivý. Varuje proto, že záměr hygieniků, podle něhož se již má zrušit trasování veškerých kontaktů nakažených covidem-19, nebude správným řešením. Proti tomuto prohlášení se ohradil premiér Andrej Babiš.

Údaje ukazující zvýšenou a rostoucí úroveň šíření infekce napříč mnoha českými kraji a okresy podle české pobočky WHO svědčí o tom, že situace v České republice je nyní znepokojivá.

„Mezi 55 stranami dohody o mezinárodních zdravotnických předpisech z roku 2005, které jsou evropskými členskými zeměmi WHO v Evropě, zaujímá Česká republika 16. místo ve čtrnáctidenním výskytu covidu-19, což znamená nárůst o 75 % oproti předchozím dvěma týdnům. Pouze 7 zemí v evropském regionu WHO má nyní vyšší nárůst v tomto období,“ uvedla zdravotnická organizace.