Společnosti vyrábějící spotřební zboží zvyšují Američanům ceny „základních každodenních“ položek, protože inflace stoupá na několikadenní maxima. (Foto: Flickr)

Nejnověji tak učinila americká nadnárodní společnost Colgate-Palmolive, která vyrábí spotřební zboží, a podle agentury Reuters oznámila novou drahou řadu zubních past.

Minulý týden generální ředitel společnosti Colgate-Palmolive Noel Wallace na průmyslové konferenci uvedl, že její nová zubní pasta Optic White Pro Series bude „zásadní“ pro její schopnost zvýšit ceny. Nová tříuncová tuba prémiové zubní pasty bude stát neuvěřitelných 10 dolarů (235 korun).

Pro určitý kontext Statista uvádí, že průměrná cena zubních past předních značek v USA se v roce 2019 pohybovala v průměru mezi 4 a 6 dolary, a server camelcamelcamel.com ukazuje totéž, přičemž za poslední rok stálo balení 2 kusů kolem 10-12 dolarů…

V loňském roce společnosti vyrábějící spotřební zboží zvýšily ceny kvůli rostoucím nákladům na suroviny, nedostatku pracovních sil a nákladním sazbám. Prudký růst cen snížil spotřebitelskou náladu, která zůstává na jedenáctiletém minimu. Někteří spotřebitelé nejsou inflací nijak znepokojeni, ačkoli zákonodárci a skupiny na ochranu spotřebitelů prověřují společnosti vyrábějící spotřební zboží, že nadměrně zvyšují ceny, aby zvýšily zisky a vrátily peníze akcionářům.

„Jsme svědky výrazného zdražování prakticky všech položek, které spotřebitelé nakupují,“ uvedl americký zástupce David Cicilline, který pracuje na návrhu antimonopolní legislativy zaměřené na snížení cen.

„Vyvolávají skutečné potíže. Lidé vyřazují věci ze svých nákupních vozíků, protože jsou příliš drahé,“ řekl Cicilline.

Nejde jen o společnosti vyrábějící spotřební zboží, které zvyšují ceny. Stejně postupují i velké maloobchodní řetězce, jako jsou Walmart a Target.

Federální obchodní komise vyšetřuje společnosti Procter & Gamble, Kraft Heinz Co, Kroger Co a Walmart kvůli tomu, že podporují zvyšování cen.

Cicilline řekl agentuře Reuters, že Colgate je „společnost, která propaguje zvyšování cen, zdražuje základní zboží a vyplácí více investorům“. Colgate letos očekává lepší marže a v loňském roce zvýšil zpětný odkup akcií téměř o 50 %.

Wallace z Colgate uvedl, že zvyšování cen je „klíčovou schopností“, jak zvýšit zisk a růst.

Bílý dům se aktivně zapojil do vyšetřování společností kvůli nadměrnému zvyšování cen před pololetím. Inflace trápí administrativu natolik, že se jí prezident Biden v úterý ve svém projevu o stavu Unie věnoval.

„Příliš mnoho rodin se snaží držet krok s účty,“ řekl Biden. „Inflace je okrádá o zisky, které by jinak mohly pociťovat. Chápu to. Proto je mou hlavní prioritou dostat ceny pod kontrolu.“

…a jestli vám zubní pasta za 10 dolarů připadá hrozná. Nepokoje na Ukrajině narušují globální trhy s komoditami, které poslaly futures na WTI nad 110 dolarů za barel, což naznačuje, že americký národní průměr za benzín u pumpy by mohl brzy činit 4 dolary (zhruba 3,785 litru, jeden galon).

Představitelé demokratů propadají panice, protože se jim nedaří zkrotit inflaci před volbami v polovině volebního období. Jsou na řadě cenové kontroly?

Zdroj: zerohedge.com