Indický vůdce se pohybuje na tenké hranici mezi udržováním dlouhodobých vztahů s Moskvou a snahou o navázání užších vztahů se Západem. (Foto: Flickr)

Módí měl v pondělí povečeřet s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a v úterý měl následovat rozhovor v Kremlu.

„Těším se, že se svým přítelem prezidentem Vladimirem Putinem posoudíme všechny aspekty dvoustranné spolupráce a vyměníme si názory na různé regionální a globální otázky,“ uvedl Módí v prohlášení.

„Snažíme se hrát podpůrnou roli pro mírový a stabilní region.“

Módí naposledy navštívil Rusko v roce 2019, kdy se zúčastnil fóra v dálněvýchodním přístavu Vladivostok a setkal se s Putinem. Oba lídři se viděli také v září 2022 na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci, který se konal v Uzbekistánu.

Moskva zůstává klíčovým dodavatelem levné ropy a zbraní do Indie, zejména po sankcích uvalených na Rusko Spojenými státy a jejich spojenci, které přišly v reakci na rusko-ukrajinskou válku a které uzavřely většinu západních trhů pro ruský vývoz. Podle analytiků Indie nyní získává více než 40 % svého dovozu ropy z Ruska.

Očekává se, že Módí bude i nadále usilovat o úzké vztahy s Ruskem, které je rovněž významným dodavatelem obranných produktů pro Indii.

Vzhledem k tomu, že moskevský zbrojní průmysl slouží převážně potřebám ruské armády uprostřed bojů na Ukrajině, Indie diverzifikuje své obranné zakázky a nakupuje více od USA, Izraele, Francie a Itálie.

„Obranná spolupráce bude jednoznačně prioritní oblastí,“ řekl Chietigj Bajpaee, vedoucí výzkumný pracovník pro jižní Asii v Chatham House, tiskové agentuře Associated Press a dodal, že 60 % indického vojenského vybavení a systémů je „stále ruského původu“.

„Zaznamenali jsme určité zpoždění v dodávkách náhradních dílů … po ruské invazi na Ukrajinu,“ řekl. „Domnívám se, že obě země by měly uzavřít dohodu o vojenské logistice, která by otevřela cestu k další výměně v oblasti obrany.“

Zdroj: aljazeera.com