Po cestě letadlem ze Spojených států až do Austrálie poskytl Shaquille O’Neal další vysvětlení svého tvrzení, že Země je placatá. (Foto: Flickr)

Během rozhovoru v pořadu The Kyle & Jackie O Show byla ikoně NBA, které je nyní 50 let, položena otázka, zda jeho předchozí výroky týkající se této teorie byly „vtipem“, nebo zda skutečně věří, že tento koncept je přesný.

„Je to teorie,“ řekl O’Neal moderátorům Kyleovi a Jackie. „Je to jen teorie, učí nás spoustu věcí. Je to jen teorie,“ zopakoval.

Bývalá hvězda Los Angeles Lakers poskytla ilustraci svého smýšlení odkazem na cestu, kterou podnikl ze Spojených států do Austrálie.

„Dnes jsem letěl dvacet hodin a ani jednou jsem nešel tímto směrem,“ řekl O’Neal a poznamenal, že se „nepřevrátil“ ani „nejel hlavou dolů“. Pokračoval tím, že byl zmatený z toho, zda se zeměkoule otáčí, či nikoli.

„Víte, že se říká, že se svět točí? Já žiju u jezera už 30 let a nikdy jsem neviděl, že by se jezero hýbalo doleva nebo doprava,“ řekl posluchačům. Shaq pak poznamenal: „Pořád je to přímka,“ když Kyle prohlásil, že je možné jet ze Spojených států do Austrálie z obou pobřeží.

V roce 2017 během rozhovoru v pořadu „The Big Podcast With Shaq“ se spolumoderátorem Johnem Kincadem člen Síně slávy NBA poprvé veřejně vyjádřil svůj názor.

„Je to pravda. Země je placatá,“ řekl tehdy.

„Poslouchejte, existují tři způsoby, jak manipulovat s myslí – co čtete, co vidíte a co slyšíte. Ve škole nás jako první učí: ‚Aha, Kolumbus objevil Ameriku,‘ ale když tam přišel, byli tam nějací lidé světlé pleti s dlouhými vlasy, kteří kouřili na dýmkách míru. Tak co vám to říká? Kolumbus Ameriku neobjevil.“

„Já jen říkám. Já jezdím z Floridy do Kalifornie pořád a připadá mi to tam rovné,“ pokračoval. „Nejezdím nahoru a dolů v úhlu 360 stupňů a všechny ty věci o gravitaci. Podíval ses někdy v poslední době mimo Atlantu a viděl všechny ty budovy? Chcete mi říct, že Čína je pod námi? Čína je pod námi? Není. Svět je plochý.“

Poté pokračoval ve své argumentaci, nyní však proti satelitním snímkům, a tvrdil, že jsou „nakreslené a vymyšlené“.

Řada slavných basketbalistů, například guard Kyrie Irving z Brooklyn Nets, křídlo Wilson Chandler z Denver Nuggets a útočník Draymond Green z Golden State Warriors, si také zřejmě myslí, že Země je placatá.

Vzhledem k širokému zájmu, který tato zpráva vyvolala, cítil komisař NBA Adam Silver nutkání se k tomuto tématu vyjádřit na tiskové konferenci konané v souvislosti s Utkáním hvězd NBA 2017.

„Kyrie a já jsme, víte, chodili na stejnou vysokou školu. Možná chodil na jiné předměty než já,“ řekl Silver a dodal: „Osobně věřím, že svět je kulatý.“

Ať už O’Neal situaci zlehčuje, nebo ne, řada odborníků v minulosti vyjádřila obavy z důsledků jeho výroků.

V roce 2017 řekl Sam Bentley, profesor geologie a geofyziky na alma college slavné osobnosti, Louisiana State University, pro Bleacher Report, že by se bývalý středopolař měl „chovat zodpovědně“ vzhledem k tomu, že má tak širokou platformu.

„Pokud Shaquille O’Neal tvrdí, že Země je placatá, na základě svých pozorování při jízdě z Kalifornie na východní pobřeží, pak nepoužívá všechny dostupné údaje,“ řekl Bentley listu.

Zdroj: lakersdaily.com