Tři ozbrojenci ze skupiny Maghawir al-Thawra (nebo Nová syrská armáda), kteří byli zadrženi a odvezeni do syrského města Tadmur nedaleko Palmýry, oznámili, že jim byl stanoven úkol sbírat informace o ruských objektech. Jeden z ozbrojenců sdělil, že procházel přípravou pod dohledem amerických instruktorů. (Foto: Defense.gov)

„Jsme členy organizace Maghawir al-Thawra. Naše skupina se skládala z osmi lidí: sedmi bojovníků a jednoho průvodce, který se zabývá pašováním zboží a převáží vojenský personál a drogy. Jeli jsme na motorkách, abychom splnili bojový úkol, a dostali jsme se na minové pole,“ řekl novinářům jeden ze zadržených ozbrojenců Jasim al Ali.

Podle jeho slov několik lidí zahynulo, když narazili na miny.

„Zabloudili jsme se a nevěděli jsme, kudy máme jet, protože průvodce zahynul, a začali jsme hledat východisko, šli jsme dál. Pak jsme se dostali do zajetí a syrská vojska nás odvezla sem,“ dodal ozbrojenec.

Podotkl, že úkolem ozbrojené skupiny byl sběr informací. „Poslali nás do provincie Rakka, do města Al-Mansurah… Měli jsme získat informace o ruských, íránských a syrských objektech,“ podotkl zadržený muž a vysvětlil, že skupina jela z osady At-Tanf.

Bojovník ze skupiny Maghawir At-Tawra zadržený nedaleko města Tadmor u Palmýry kromě toho oznámil, že procházel přípravou pod dohledem amerických instruktorů.

„Američtí instruktoři nás učili, jak zacházet se všemi druhy zbraní. Všechny zbraně byly americké výroby. Viděl jsem americké instruktory, přicházejí na tréninky, trénují nás ale Syřané. Američané to jen z dálky pozorují, kontrolují a hodnotí průběh přípravy. Tréninky byly těžké, trvaly nejméně dvě nebo tři hodiny,“ řekl novinářům zadržený Abdallah al-Mishuat.

Podle jeho slov se při výcviky ozbrojenců používaly americké zbraně, na plnění bojového úkolu ale šli účastníci bandy s ruskými samopaly.

Teď jsou všichni tři ve vazbě v místě dislokace syrských vojsk v Tadmoru. Po zadržení u nich syrští vojáci našli samopaly, ruční granáty, velké množství munice a také peníze a drogy. Syrské speciální služby ověřují jejich výpovědi a pokouší se zjistit jejich podíl na jiných nezákonných operacích.