Arktické pásmo Ruska bude nepřístupné pro jakékoli letecké útočné prostředky. Ať už jde o cizí letadla, vrtulníky, bezpilotní letouny nebo rakety různého druhu, všechny budou včas zachyceny a v případě nutnosti zaručeně zničeny. (Foto: Flickr)

V některých oblastech za polárním kruhem jsou instalovány radary nové generace. Právě k nim patří radar dálkového zachycení málo viditelných vzdušných cílů Rezonans-N.

Zdroj ruských médií v obranně-průmyslovém komplexu Ruska oznámil, že kromě pěti radarů tohoto typu, které už objednalo Ministerstvo obrany RF, se v generálním štábu rozhodli rozmístit v Arktidě dalších pět podobných radarů. Jejich zvláštností je schopnost zachycení hypersonických raket.

I když neexistují žádná potvrzení toho, že na Západě byly vyvinuty rakety podobné ruským hypersonickým Kinžalu, Cirkonu a Avangardu, ruští generálové rádi pracují s předstihem a obklopují polární oblasti radary Rezonans s velkým akčním rádiem a fázovanými anténními řadami.

Výrobci vytyčují celou řadu důležitých předností tohoto radaru před jinými. Především Rezonans-N umožňuje zachycovat na nebi různé, mj. i malé a stealth cíle, ve vzdálenosti 10 až 1 100 km.

Třeba nepřátelskou stíhačku letící ve výšce až 10 kilometrů zachytí tento nejnovější radar ve vzdálenosti 350 km. Kvalifikace, určení souřadnic a parametrů letu objektů probíhá v automatickém režimu.

Přitom může radar sledovat nikoli jeden, ale až 500 takových objektů současně. Protiletadlovým raketovým komplexům a systémům radar ukáže cíle také automaticky.