Čínská letecká společnost Hainan Airlines přestala nabízet letenky pro přímé lety mezi Pekingem a Prahou. Ve středu o tom informoval Deník N. Zatím není jasné, zda se jedná o politické nebo ekonomické rozhodnutí. (Foto: Wikimedia)

Prodej letenek pro přímý spoj byl pozastaven od 1. března. Rozhodnutí Deníku N potvrdilo ministerstvo zahraničí. To ale zatím nemá informace, co za krokem stojí. Bude kvůli tomu kontaktovat čínskou stranu.

„V tuto chvíli nemáme oficiální informace, proč bylo k tomuto kroku přistoupeno. Nevíme tedy, zda se jedná o dočasné či definitivní opatření a zda je motivované komerčně či politicky,“ cituje Deník N mluvčí české diplomacie Zuzana Štíchovou.

Přímé spojení mezi oběma hlavními městy bylo zahájeno v září 2015 a mělo symbolizovat dobré vztahy mezi Čínou a Českou republikou. Díky tomu se Praha stala dostupnější pro čínské turisty. Její význam vyzdvihoval český prezident Miloš Zeman.

V minulém roce kvůli konfliktu mezi Pekingem a Prahou došlo k ukončení příprav na zahájení přímého leteckého spojení mezi Šen-čenem a Prahou.