Tým vědců ze Sandia National Laboratories vytvořil novou slitinu, která se stala nejodolnějším materiálem, který kdy vytvořil člověk. Jejich práce byla zveřejněna v časopise Advanced Materials.

Aby vytvořili tuto slitinu, vědci spojili nejvzácnější kovy světa, zlato a platinu, uvádí Advanced Materials.

Podle vědců je nový materiál tak silný, že pokud by z něj byly vyrobeny kola pro auta, mohli bychom pětsetkrát objet zemský rovník, který má délku 40,075 kilometrů.

Aby vědci dokázali výjimečné vlastnosti slitiny, zkoumali ji na atomové úrovni.

Uvedli také, že v průběhu zkoušek se na nové slitině vytvořil na povrchu černý film, který byl podobný vlastnostem uhlíku, tedy jednomu z nejúčinnějších syntetických průmyslových maziv. Tuto vlastnost považují za nejcennější na tomto materiálu.

„Jsme přesvědčeni, že stabilita a odolnost proti opotřebení umožňuje molekuly obsahující uhlík držet je pohromadě a štěpit je ve chvíli skluzu, a nakonec mohou vytvořit uhlík s vlastnostmi diamantu. Toho lze dosáhnout i jinými způsoby, ale je to velmi drahé," řekl John Curry, hlavní autor studie.

Podle vědců může být tento materiál použit v různých elektronických zařízeních. Pokud naneste tenkou vrstvu slitiny na pohyblivé části, například na chytré telefony, životnost zařízení se několikrát zvýší. Vědci odhadují, že elektronický průmysl by tak mohl ušetřit až 100 milionů dolarů ročně.

Zdroj:  wiley.com