V americkém časopise The War Zone byl uveřejněn článek věnovaný trojici strategických bombardérů ruského letectva. Jedná se o strategický raketový bombardér Tu-95MS Bear, strategický a námořní bombardér Tu-22M a nadzvukový těžký bombardér Tu-160 zvaný Bílá labuť, nebo podle klasifikace NATO Blackjack. (Foto: Wikimedia)

Ministerstvo obrany Ruské federace zveřejnilo několik snímků, na nichž jsou vidět nejmodernější ruské strategické bombardéry na letecké základně, přičemž na zmíněných fotografiích můžeme vidět i veškerou výzbroj samotných letounů.

„Dosud jsme měli málo příležitostí pozorovat ruské strategické bombardéry vystavené spolu se svým potenciálním nákladem. To se změnilo poté, co ruské ministerstvo obrany zveřejnilo řadu snímků,”  píše autor článku Thomas Newdick.

Na jedné z fotografií je zobrazen strategický bombardér Tu-160, jehož hlavní zbraní je střela Ch-55SM, která může mít konvenční nebo jadernou hlavici. Její dolet může činit 2 000 až 10 000 kilometrů. Tu-160 byl použit při operacích v Sýrii, kde poprvé došlo k bojovému nasazení řízených střel vzduch-země Ch-101 během útoku proti teroristům. 

Тu-160

© FOTO : RUSSIAN DEFENCE MINISTRY / Тu-160

Na druhé fotografii je strategický bombardér  Tu-95MS, jehož původní varianta byla uvedena do služby ještě v 50. letech, posléze byla několikrát modernizována. Tento bombardér tvoří základ ruského strategického letectva. Na zveřejněném snímku je vidět šest strategických okřídlených střel Ch-55SMs a osm střel s plochou dráhou letu Ch-101/102s.

Tu-95MS

© FOTO : RUSSIAN DEFENCE MINISTRY / Tu-95MS

Na třetí fotografii vidíme strategický námořní bombardér Tu-22M3, pár padajících pum FAB-3000 a několik bomb nižší třídy.

Тu-22М3

© FOTO : RUSSIAN DEFENCE MINISTRY / Тu-22М3

Newdick uvádí, že výše uvedené strategické bombardéry jsou nedílnou součástí ruské jaderné triády, přičemž jsou dokonce flexibilnější než dva jejich další prvky – mezikontinentální balistické rakety a balistické střely odpalované z ponorek. Jejich hlavní výhodou je to, že mohou být použity i v rámci konvenčních operací.

Nové jaderné velitelské centrum v Rusku

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil včera vytvoření nového velitelského centra pro ruské strategické jaderné síly.

„Je důležité, aby veškeré vybavení, technika, komunikace systémů řízení jaderných sil byly i nadále moderní, jednoduché a spolehlivé jako samopal Kalašnikov. Aby byly důsledně a plánovitě obnovovány. A byly založeny na vyspělých domácích technologiích a technických řešeních,“ řekl prezident během porady s vedením ministerstva obrany, federálních rezortů a podniků obranného průmyslu.

Podle jeho slov bude mít centrum „prakticky absolutní“ ochranu.

Zdroj: snews.com