Geofyzici pozorující divergenci trhliny, která rozdělila horu Hochvogel na dvě části Alp, odhalili určité zákonitosti v jejích tektonických pohybech. K tomu výzkumníci použili seismické zařízení, které zaznamenávalo frekvenci vibrací horniny. Výsledky studie jsou publikovány v časopise Earth Surface Processes and Landforms. (Foto: Wikimedia)

Vrchol Hochvogelu o výšce 2592 metrů, ležící v Allgäuských Alpách, je rozřezán na dvě části obrovskou trhlinou, jejíž šířka místy dosahuje až pěti metrů. Trhlina se dále šíří rychlostí asi pět milimetrů ročně.

Je pozoruhodné, že hranice mezi Německem a Rakouskem vede podél vrcholu a vědci předpovídají, že se rakouská část v určitém okamžiku zhroutí a 260 000 metrů krychlových vápencové skály sklouzne do údolí Hornbach v Rakousku. Je však těžké říci, kdy k tomu dojde.

Vědci z Helmholtzova centra v Postupimi, Německého výzkumného střediska pro geovědy Technické univerzity v Mnichově vyvinuli metodiku pro pozorování pevnosti horniny pomocí nástrojů, které fixují sejsmické vibrace.

Na vrcholu hory vědci nainstalovali šest seismometrů ve vzdálenosti 30-40 metrů od sebe. Po několik měsíců senzory zaznamenávaly frekvenci vibrací hory způsobených větrem, teplotními změnami, napětím nebo oslabením hornin, stejně jako četnými malými zemětřeseními.

Autoři analyzovali rezonanční vibrace, které se vyskytují ve skále během vzniku nebo uvolnění napětí – procesů, které podle názorů vědců mohou být předzvěstí nadcházejících hlavních pohybů.

Inovativní přístup spočívá v tom, že měření byla prováděna přímo na místě a v nepřetržitém režimu. Nová metoda umožnila vytvořit cyklický kmitočtový diagram kmitání v objemu horniny. Během pěti až sedmi dnů se jejich amplituda zvýšila z 26 na 29 hertzů a poté se za méně než dva dny vrátila na původní hodnotu.

Vědci zjistili, že zvýšení frekvence je spojeno se zvýšením stresu v horninovém masivu, při kterém obvykle dochází k prasknutí. A také skutečnost, že těsně před prasknutím se cykly zkracují.

Po dobu dalších dvou let budou vědci sledovat, jak cykly ovlivňují denní a sezónní výkyvy, stejně jako cykly mrznutí vody v trhlinách během chladných zim a v noci.

Autoři poznamenávají, že i když se skála zhroutí, soudě podle vypočítané trajektorie padání kamenů, obce v údolí Hornbach nejsou ohroženy.

Zdroj:  wiley.com