Energetickou síť Portorika zasáhl ničivý požár v jedné z největších elektráren na ostrově, který podle agentury Bloomberg způsobil rozsáhlé výpadky proudu. (Foto: Twitter)

Výpadek začal ve středu večer, kdy vypukl požár v elektrárně Costa Sur v jihozápadní oblasti ostrova, uvedla portorická energetická společnost LUMA Energy.

Portorický úřad pro elektrickou energii (PREPA) zveřejnil na Twitteru video, na kterém je vidět, jak jeden z jističů generátoru elektrárny vybuchuje v plamenech a vystřeluje ohnivé koule k noční obloze.

„Elektrická síť utrpěla rozsáhlý výpadek na celém ostrově, který byl pravděpodobně způsoben selháním jističe ve výrobním závodě Costa Sur,“ uvedli ve středu večer zástupci společnosti LUMA. Požár byl uhašen o několik hodin později.

Guvernér Pedro Pierluisi vyzval Portoričany, aby „zachovali klid“. Podle PowerOutage bylo k 9:00 SELČ bez proudu až 438 tisíc z 1,468 milionu sledovaných zákazníků.

V posledních měsících byl tento výpadek jedním z největších pro zhoršující se elektrickou síť ostrova, kde se časté průběžné výpadky elektřiny rok od roku zhoršují.

Portoriko se mezitím minulý měsíc dostalo z bankrotu, ale PREPA zůstává pohřbena v nepřekonatelném dluhu, který činí přibližně 9 miliard dolarů.

Zdroj: bloomberg.com