USA, Washington – Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v rozhovoru uvedla, že je připravena v případně potřeby převzít funkci prezidentky. (Foto: X)

Viceprezidentka Kamala Harrisová ve středu uvedla, že důležitou součástí její práce je skutečnost, že „možná bude muset převzít funkci“, pokud prezident Biden nebude schopen dokončit své funkční období – a že je připravena tak učinit, pokud to bude nutné.

Harrisová byla na svou připravenost na funkci v Oválné pracovně dotázána během zahraniční cesty – poté, co se zpočátku snažila odvrátit otázku týkající se věku osmdesátiletého Bidena poukazem na jeho legislativní úspěchy.

„Otázky na věk prezidenta jdou často ruku v ruce s otázkami na to, jak byste v případě potřeby nastoupili do této role. Cítíte se na takovou možnost připraven? Připravilo vás působení ve funkci viceprezidenta na tuto práci?“ Harrisovi položil otázku reportér agentury Associated Press Chris Megerian.

„Ano,“ odpověděla 58letá viceprezidentka v indonéské Jakartě, kde zastupuje Bidena na každoročním summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie.

A jak byste tento proces popsala?“ zeptal se reportér.

„No, zaprvé – odpovídám na vaši hypotetickou otázku, ale Joe Biden bude v pořádku. Takže k tomu nedojde,“ řekle Harrisová.

„Ale také si uvědomme, že každý viceprezident – každý viceprezident – si uvědomuje, že když skládá přísahu, musí si být velmi dobře vědom odpovědnosti, kterou může mít při přebírání funkce prezidenta. Já nejsem jiný.“

Osm ze 45 mužů, kteří zastávali funkci prezidenta, zemřelo ve funkci – čtyři při atentátu a čtyři přirozenou smrtí.

Zdroj: nypost.com