Spojené státy omezí výměnu utajovaných informací s Německem, pokud Německo bude i nadále rozvíjet svou síť 5G společně s Čínou, uvedl Handelsblatt. (Foto: Wikimedia)

List citoval dopis amerického velvyslance Richarda Grenelleho zaslaného německému ministerstvu hospodářství. Publikace uvedla, že tento krok je primárně zaměřen proti koncernu Huawei: Spojené státy se bojí konkurence čínské společnosti v technologické oblasti a také se obávají, že Huawei bude schopna ohrozit bezpečnost utajovaných dat.

Minulý pátek americký velvyslanec v Německu Richard Grenell napsal dopis Spolkovému ministerstvu hospodářství Německa, ve kterém varoval, že Spojené státy omezí americko-německou výměnu tajných informací v případě, že Německo bude spolupracovat s čínskými společnostmi při vývoji mobilních sítí 5G, napsal Handelsblatt.

Podle deníku, je takový krok Trumpovy administrativy dalším náznakem toho, že Spojené státy hodlají zvýšit tlak na čínský koncern Huawei. Nedávno vláda USA vyzvala své spojence, aby buď omezili nebo zcela vyloučili výrobky Huawei ze svých 5G sítí.
 
Handelsblatt připomněl, že v lednu německé ministerstvo vnitra, reagující na otázku členky frakce zelených Kathariny Dregeové, ujistilo, že odmítnutí aliance „Pěti očí“ čínského poskytovatele neovlivní její výměnu dat s Německem (Aliance „Pěti očí“ je sdružením tajných služeb USA, Spojeného království, Kanady, Nového Zélandu a Austrálie).

Politik SPD americkému vyslanci: Německo není protektorátem USA! 

Minulý týden zveřejnila Spolková agentura pro síť Německa seznam opatření nezbytných pro zvýšení bezpečnosti při vytváření sítí 5G. Publikace zároveň uvedla, že opatření, která jsou konkrétně zaměřena proti Huawei, na tomto seznamu nejsou.
 
Podle Handelsblattu je Trumpův útok na Huawei důsledkem konkurence mezi USA a Čínou v oblasti technologií a bezpečnosti. Vláda Spojených států je vážně znepokojena integritou dat a usiluje o to, aby se čínský rozvoj sítí 5G zastavil.

Podle této publikace blokuje americký výbor pro zahraniční investice tok investic z Číny. Kromě toho, v roce 2018 přijal Washington nejagresivnější jadernou strategii za poslední léta, podle které je možné reagovat jadernými útoky proti Číně a Rusku v reakci na kybernetické útoky.
 
Není to poprvé, kdy americký velvyslanec zasahuje do vnitřních záležitostí SRN prostřednictvím dopisů, připomněl Handelsblatt. V lednu Grenell písemně vyhrožoval sankcemi německým společnostem účastnícím se projektu „Nord Stream – 2“, což vyvolalo ostrou reakci německých politiků. Stavba plynovodu už řadu měsíců komplikuje německo-americké vztahy.

Zdroj: pz.czhandelsblatt.com