Hacker pronikl do argentinské vládní IT sítě a ukradl údaje o průkazech totožnosti všech obyvatel země, které se nyní prodávají v soukromých kruzích. (Foto: Flickr)

Hackerský útok, k němuž došlo minulý měsíc, byl zaměřen na RENAPER, což je zkratka Registro Nacional de las Personas, v překladu Národní registr osob.

Tato agentura je klíčovým článkem argentinského ministerstva vnitra, kde má za úkol vydávat všem občanům národní průkazy totožnosti, údaje, které uchovává také v digitální podobě jako databázi přístupnou dalším vládním agenturám, a funguje jako páteř pro většinu vládních dotazů na osobní údaje občanů.

Na Twitteru unikly údaje Lionela Messiho a Sergia Aguera

První důkaz o tom, že někdo prolomil systém RENAPER, se objevil začátkem tohoto měsíce na Twitteru, když nově zaregistrovaný účet s názvem @AnibalLeaks zveřejnil fotografie průkazů totožnosti a osobní údaje 44 argentinských celebrit.

Byly mezi nimi údaje prezidenta země Alberta Fernándeze, několika novinářů a politických osobností, a dokonce i údaje fotbalových superhvězd Lionela Messiho a Sergia Aguera.

Den po zveřejnění snímků a osobních údajů na Twitteru zveřejnil hacker na známém hackerském fóru také inzerát, v němž nabízel vyhledání osobních údajů jakéhokoli argentinského uživatele.

Tváří v tvář mediálnímu ústupu po úniku informací z Twitteru argentinská vláda o tři dny později potvrdila narušení bezpečnosti.

V tiskové zprávě z 13. října ministerstvo vnitra uvedlo, že jeho bezpečnostní tým zjistil, že účet VPN přidělený ministerstvu zdravotnictví byl použit k dotazu do databáze RENAPER na 19 fotografií „přesně v okamžiku, kdy byly zveřejněny na sociální síti Twitter“.

Úředníci dodali, že „v databázi [RENAPER] nedošlo k žádnému narušení nebo úniku dat“, a úřady nyní vyšetřují osm státních zaměstnanců, zda se na úniku dat nepodíleli.

Zdroj: therecord.media