Kvůli pandemii koronaviru poprvé za deset let hrozí světu zůstat bez ruského zrna, protože vývozní kvóty byly vyčerpány dva měsíce před plánovaným termínem, varuje Bloomberg. (Foto: Pixabay)

Nyní se klíčoví kupci ve spěchu snaží vytvořit strategické rezervy, ale zůstává jen velmi málo příležitostí. Celkově tato situace dále zvyšuje rizika v oblasti světové potravinové bezpečnosti, zdůrazňuje článek.

Vývozní kvóty na ruské obilí jsou téměř dva měsíce před plánovaným termínem vyčerpány, uvádí Bloomberg. Minulý měsíc Moskva omezila svůj prodej na zahraniční trh do konce června, aby nezůstala bez zásob v souvislosti s probíhající pandemií koronavirové infekce, která představuje celosvětové riziko potravinové bezpečnosti, vysvětluje článek. Ačkoliv se jedná o poněkud měkká omezení, která umožňují, aby dodávky byly v tomto ročním období normální, Rusko již vyčerpalo všechny své kvóty – a jakmile bude dodána poslední zásilka obilí sjednaná v rámci kvót, pozastaví vývoz pšenice, s výjimkou pouze pro čtyři ze svých sousedů z bývalého Sovětského svazu.

Výsledkem je, že svět poprvé po deseti letech riskuje ztrátu pšenice od předního světového výrobce a v době „naléhavé potřeby“, kdy se někteří klíčoví kupci v karanténě rychle pokouší provést další nákupy, uvádí článek. V nedávné době došlo k „horečnaté činnosti“ ze strany spotřebitelů, řekl Andrej Sizov, ředitel analytického centra SovEkon v Moskvě, v rozhovoru s Bloombergem: „Zákazníci chtějí zásoby, uvědomují si, že takovou šanci mít později nebudou.“Na druhou stranu, dočasný zákaz ruského vývozu bude přínosem pro konkurenty, jako jsou země EU a USA, míní autoři materiálu.

Zákaz v Rusku bude pokračovat až do července, kdy zemědělci začnou sklízet novou plodinu, vysvětluje článek. Situaci však komplikuje skutečnost, že některé sousední země také omezily vývoz obilí, což „hrozí změnami v globálním obchodu a vyvolává obavy z nedostatku potravin a vyšších cen“, zdůrazňuje Bloomberg. Nyní se mnoho zemí, od Egypta po Turecko, snaží zvýšit dovoz, dokud je to stále možné. Až donedávna ruští dodavatelé tuto poptávku uspokojovali, ale „toto okno se velmi rychle zabouchlo“, poznamenávají autoři.

Během pouhých několika týdnů prodali ruští dodavatelé veškeré zrno v rámci kvóty 7 milionů tun, stanovené do konce června. „Velká poptávka dovozců je doprovázena oslabujícím rublem, a proto ruské obilí zůstává atraktivní. Kromě toho prodej ze státní rezervy, která se stala dalším opatřením na ochranu domácích dodávek, také pomohl udržet ceny v zemi a zvýšit konkurenceschopnost vývozu,“ poukazuje Bloomberg.

Jak v rozhovoru vysvětlil Dmitrij Rylko, generální ředitel Institutu pro zemědělské trhy, jedním z důvodů, proč byly limity tak rychle vyčerpány, bylo to, že dodavatelé rychle vydávali celní doklady pro budoucí dodávky. To znamená, že přibližně 3 miliony tun budou skutečně vyvezeny z Ruska během následujících dvou měsíců.

Ministerstvo zemědělství Ruska neuvedlo, kdy bude zaslána přesně poslední šarže zrna vyhrazená kvótami. „Ne poprvé Rusko dezorganizuje práci na trhu s obilím svými omezeními nebo cly,“ tvrdí Bloomberg. Nicméně zákaz přímého vývozu zavedlo naposledy před deseti lety, kdy sucho zničilo téměř celou úrodu. Tento krok pak vyvolal nárůst cen futures (budoucích objednávek) a někteří vědci to považovali za „důležitý faktor“, který nepřímo přispěl k vzestupu „arabské jara“, uvádí článek.

Na světě stále existuje dost pšenice, vysvětluje autor: „Avšak při vzpomínce na nedostatek potravin v minulosti se debata o potravinovém nacionalismu obnovila.“ Organizace spojených národů a Evropská unie již varovaly, že nyní riziko veřejných a politických nepokojů opět stoupá, protože pandemie a globální karanténa zvyšují nespokojenost obyvatelstva. Rovněž vyzvaly každého, aby nepřijímal „nepřiměřená opatření“, která by mohla narušit potravinovou bezpečnost a vyvolat nové zvýšení cen, píše Bloomberg.

Současně zákaz vývozu obilí z Ruska půjde na ruku konkurentům na světovém trhu, jako jsou Evropská unie a Spojené státy, uvedla v rozhovoru Amy Reynoldsová, vedoucí ekonomka Mezinárodní rady pro obilí. Například státní agentura France AgriMer tento měsíc zvýšila svou prognózu vývozu francouzské pšenice mimo EU pro tuto sezónu končící v červnu na rekordní maximum. Jednou ze zemí, která může výrazně zvýšit nákup pšenice z EU, je Egypt. Tato severoafrická země je velmi závislá na dodávkách obilovin z oblasti Černého moře, ale v této sezoně již zvýšila nákupy ve Francii kvůli příznivějším cenám.

Odborníci nicméně varují, že takový nárůst poptávky ze zahraničí „vyprazdňuje evropské zásoby ve velmi nepříznivém okamžiku“, protože suchá půda hrozí neúrodou plodin v celém regionu. A pokud se situace v oblasti Černého moře ještě zhorší, pak se kupující z celého světa brzy začnou aktivněji zásobovat obilím. „Pravděpodobnost takového scénáře se zvyšuje se současným počasím. USA mají největší zásoby mezi velkými vývozci, což přispěje k růstu amerického prodeje,“ vysvětlil Andrej Sizov z analytického centra SovEcon v rozhovoru s Bloombergem.

Nicméně je však docela obtížné přesně předpovídat toky zahraničního obchodu, protože nikdo nemůže říci, jak se bude situace s koronavirem vyvíjet, uvádí článek. Kromě toho bude cenový kolaps na energetickém trhu negativně ovlivňovat ekonomiku velkých dovozců pšenice, jako je Alžírsko nebo Nigérie, kteří získávají významnou část svých příjmů z prodeje ropy. „Struktura poptávky je nejistá. A situace je ještě více zamotanější situací v ropném sektoru, kde někteří klíčoví kupující obilí trpí poklesem příjmů z ropy,“ uzavřela Amy Reynoldsová.

Zdroj: pz.czbloomberg.com