Plynovod Turecký proud možná povede přes Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a Slovensko, píše list Kommersant s odkazem na zprávy operátorů plynovodů těchto zemí v rámci procedury objednávky budoucích kapacit (open season).

Přečerpávání plynu do Bulharska a Srbska začne v roce 2020, do Maďarska v roce 2021, na Slovensko se plyn dostane v druhé polovině 2022.

Bulharské společnosti uspořádají aukci budoucích kapacit plynovodů v prosinci. Plně odpovídají kapacitám jedné linky Tureckého proudu, zdůrazňuje list.

Maďarští, slovenští a rakouští operátoři již provedli tuto aukci na objednávku nových kapacit od října 2022 na dobu 7 let, píše Kommersant.

Podle slov zdroje listu plánuje všechny nabídnuté kapacity zajistit Gazprom.

Ruská společnost hodlá spustit obě linky Tureckého proudu již v roce 2020 a od roku 2022 se podaří vzdát tranzitní dopravy přes Ukrajinu.

Projekt Turecký proud zahrnuje výstavbu plynovodu sestávajícího z dvou linek o kapacitě 15,75 miliard metrů krychlových. První linka je určena pro dodávky plynu tureckým spotřebitelům, druhá pro dodávky plynu do zemí jižní a jihovýchodní Evropy.

Dodávky plynu přes Turecký proud jsou plánovány na 1. ledna 2020.

Zdroj:  kommersant.ru