„Gazprom včera pozastavil dodávky plynu do Lotyšska… kvůli porušení podmínek“ nákupu, oznámil v sobotu ruský energetický gigant Gazprom v prohlášení zveřejněném na Telegramu. (Foto: Flickr)

Stalo se tak poté, co byly ve středu dodávky plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream sníženy na zhruba 20 % kapacity. EU nadále obviňuje Moskvu z používání energie jako „zbraně“ a „vydírání“.

Kreml však reagoval tím, že opět obvinil sankce vedené Západem a USA z toho, že blokují schopnost Gazpromu řádně a bezpečně udržovat své systémy.

„Technické čerpací kapacity jsou snížené, více omezené. Proč? Protože proces údržby technických zařízení je nesmírně ztížen sankcemi přijatými Evropou,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov a zopakoval své známé téma, že se EU v podstatě střelila do vlastní nohy.

„Gazprom byl a zůstává spolehlivým garantem svých závazků… ale nemůže zaručit čerpání plynu, pokud kvůli evropským sankcím nelze udržovat dovážená zařízení,“ dodal. Pokud jde o Nord Stream, Gazprom uvedl, že snížené dodávky jsou způsobeny „technickým stavem motoru“. Sága kolem zdržení turbíny a obviňování společnosti Siemens mezitím jen pokračovala v patové situaci.

Pokud jde o zastavení dodávek do Lotyšska a údajné „porušení podmínek“ Rigou – to pravděpodobně souvisí s požadavkem Moskvy na platby v rublech pro „nepřátelské“ země a jako odveta za sankce EU.

Lotyšsko je nyní na sedmém místě na seznamu evropských zemí, které byly odříznuty od ruského plynu – nebo se jim alespoň drasticky snížily dodávky do té míry, že musí začít uvažovat o nouzových přídělových plánech (Německo je předním a hlavním příkladem druhého případu). K Polsku, Bulharsku, Finsku, Dánsku, Nizozemsku a Německu se nyní připojilo Lotyšsko.

Zdá se však, že Lotyšsko patřilo k těm, kteří byli na cestě k odpojení se od ruské energie jako první: „Začátkem tohoto měsíce lotyšský parlament odhlasoval návrh na zákaz dodávek ruského plynu od ledna 2023,“ poznamenává CNN.

Mezitím se ke kritice Viktora Orbána vůči opatřením Bruselu namířeným proti Rusku přidaly i významnější hlasy z EU, které tvrdí, že to evropské obyvatelstvo jenom ještě více poškodí. Ruská média před několika dny citovala slova rakouského kancléře Karla Nehammera:

Evropská unie nemůže zakázat ruský zemní plyn, protože tento krok by poškodil členy EU více než Rusko, varoval ve čtvrtek rakouský kancléř Karl Nehammer, kterého citovala rakouská média. Kancléř Nehammer se tak vyjádřil během návštěvy maďarského premiéra Viktora Orbána ve Vídni.

„Sankce musí více zasáhnout ty, proti kterým jsou namířeny, ale neškodit těm, kteří o nich rozhodují,“ řekl Nehammer rakouské tiskové agentuře.

Nehammer dodal: „Postoj Rakouska je takový, že embargo na plyn není možné. Nejen proto, že Rakousko je závislé na ruském plynu, závisí na něm i německý průmysl, a pokud se zhroutí, zhroutí se i rakouský průmysl a nás čeká masová nezaměstnanost.“

Zdroj: zerohedge.com