Francie ve středu odpoledne začalo odstraňovat 36metrovou přehradní zeď přehrady Vezina na řece Sélune. Spolu s ním odstraní i přehradní zeď La-Roche-qui-Boit (16 m). 

Jde o dlouholetý projekt, který počítá s obnovením přirozené říční krajiny as návratem lososů a úhořů do řeky i do zálivu Mont-Saint-Michel. Ten je vyhledávanou turistickou atrakcí – klášterem na malém skalnatém výběžku, který je zapsán i v seznamu světového dědictví UNESCO.

"Odstranění Vezins Dam je dalším signálem revoluce v evropském přístupu k řekám. Namísto budování nových přehrad se pozornost zemí soustředí na obnovu biodiverzity a návrat života do řek," říká Roberto Epple, prezident European Rivers Network (ERN). 

"Po odstranění přehrady příroda dokáže velmi rychle obnovit život na řece. Těším se, když uvidím kolem Mont-Saint-Michel opět plavat lososy, když se budou po řece Sélune vracet na své někdejší trdliště. Bude to poprvé od doby, kdy byly moji prarodiče ještě děti."

Odstranění obou přehrad se teprve začíná, proces postupné revitalizace počítá ještě s dvěma lety, během nichž se uvolní pro migraci ryb 90 kilometrů řeky. Takové obnovení dobrého ekologického stavu řek vyžaduje od evropských zemí Rámcová směrnice o vodě. Hraniční termín je rok 2027.

Inspirujeme se?