Včera ráno jsme referovali o okamžité protireakci na americkou hrozbu, že Pentagon by mohl zahájit nálety proti Assadovu režimu v rámci poslední a nejdramatičtější eskalace Syrské zástupné války za několik let, kdy ruské ministerstvo obrany řeklo, že do Sýrie byla přemístěna baterie ruských protileteckých raketometů. Jak řekl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, „syrská arabská armáda obdržela protiletecký raketový systém S-300. Tento systém je určen k zajištění bezpečnosti námořní základny v syrském městě Tartus a lodí umístěných u syrského pobřeží…“


Pak Konašenkov v zábavném výkrutu řekl, že mu není jasné, proč nasazení tohoto raketového systému na Západě vzbudilo takový rozruch. „S-300 jsou přeci čistě obranné systémy a nepředstavují žádnou hrozbu,“ řekl.

K čemuž jsme řekli, že „samozřejmě obranný systém je přesně tím, čemu by se Pentagon rád v případě zahájení ofenzivních náletů vyhnul.“

Dnes Rusko potvrdilo, že nasazení baterie protileteckých raket bylo jasně zaměřené na udržení amerických ofenzivních ambicí v mezích, když ministerstvo obrany varovalo před vedením náletů USA vedené koalice proti pozicím Syrské armády s dodatkem, že v Sýrii „je řada protileteckých systémů S-300 a S-400 nachystaných v provozu,“ jak to citovala RT.

Igor Konašenkov co už druhý den v řadě nedal mikrofon z ruky, řekl, že Rusko tentokrát systémy S-400 a S-300 nasadilo k ochraně svých vojsk umístěných na námořní základně v Tartu a na letišti Khemimim. Dodal, že „bojový dosah těchto zbraní může všechny neidentifikované létající objekty dost „překvapit“.“

Když pronášel zatím nehlasitější varování, že nálety USA vedené koalice by narazily na ruskou odpověď, tak za ruské ministerstvo obrany řekl, že jakékoliv nálety nebo rakety zasahující cíle na území kontrolovaném syrskou vládou by ohrozily ruský personál, když to objasnil, že „členové ruského centra usmíření v Sýrii pracují v poli, v Sýrii dodávají pomoc a komunikují s ohromným počtem komunit.“

„Tudíž jakékoliv raketové nebo letecké útoky na území kontrolovaná syrskou vládou jasně vytvoří pro ruské vojáky otevřenou hrozbu.“

„Posádky ruských protileteckých obranných systémů budou mít těžko čas ‚jasně‘ určit, přesnou letovou dráhu raket a to, komu bojová hlavice patří. A všechny ty amatérské iluze o existenci ‚neviditelných‘ letounů narazí na tvrdé zklamání z reality,“ dodal Konašenkov. Aby k tomuto varování ještě přidal, tak tento mluvčí ještě uvedl, že Sýrie samotná už má systémy S-200 stejně jako BUK a jejich technické schopnosti byly během posledního roku modernizovány.