Podle zprávy Automotive News začne Ford brzy prodávat a dodávat některé vozy Ford Explorer bez čipů, které pohánějí ovládání klimatizace a topení na zadních sedadlech. (Foto: Flickr / ilustrační)

Automobilka bude místo toho do jednoho roku dodávat prodejcům chybějící polovodiče, které budou po zakoupení instalovat do vozidel zákazníků.

Mluvčí Fordu Said Deep sdělil serveru The Verge, že topení a klimatizaci bude stále možné ovládat z předních sedadel a že zákazníci, kteří se rozhodnou koupit vůz bez zadních ovládacích prvků, obdrží slevu z ceny. Podle Deepa tak Ford činí proto, aby se nové Explorery dostaly k zákazníkům rychleji, a že tato změna je pouze dočasná.

Automobilka původně plánovala dodávat prodejcům částečně sestavené vozy bez možnosti řízení již v loňském roce, nyní však budou vozy bez čipu jak pojízdné, tak prodejné. Jak upozornil Automotive News, Ford se tímto rozhodnutím snaží přesunout částečně postavené vozy, které přeplňují jeho tovární pozemky. Minulý měsíc byly na zasněžených pozemcích poblíž michiganské montážní továrny Fordu spatřeny stovky nových vozů Ford Broncos, které nečinně stály a čekaly na instalaci čipů.

Stejně jako mnoho dalších společností se i Ford potýká s omezeními způsobenými nedostatkem čipů. Poté, co byl Ford kvůli nedostatku polovodičů nucen omezit výrobu svého oblíbeného modelu F-150 v loňském roce (a znovu na začátku tohoto měsíce), začal dávat zákazníkům možnost koupit si pick-up bez automatického start-stopu, tedy funkce, která vypíná motor vozidla při úplném zastavení. Ford za to dotčeným majitelům poskytl kredit ve výši 50 dolarů.

Kvůli nedostatku čipů museli obětovat i další výrobci automobilů: GM upustil od bezdrátového nabíjení, rádií HD a modulu pro řízení spotřeby paliva, který umožňoval efektivnější provoz některých pickupů. Tesla mezitím prodávala některé vozy bez portů USB a umožnila jejich pozdější instalaci. Nedostatek se nevyhnul ani luxusním vozům: Cadillac zrušil funkci hands-free řízení ve svém modelu Escalade 2022, zatímco BMW začalo dodávat některé vozy bez dotykových displejů.

Zdroj: theverge.com