Generální ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla v neděli uvedl, že čtvrtá dávka vakcíny covid-19 bude nezbytná, aby se i nadále dařilo udržovat hospitalizace zvládnutelné a onemocnění mírnější. (Foto: Flickr)

„Právě teď, podle toho, co jsme viděli, je čtvrtá posilovací dávka nutná právě teď. Ochrana, kterou získáváte ze třetího, je dostatečná, vlastně docela dobrá pro hospitalizace a úmrtí,“ řekl Bourla při vystoupení v pořadu Face the Nation televize CBS.

„Není tak dobrá proti infekcím, ale netrvá příliš dlouho. Ale právě předkládáme tyto údaje FDA [Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv] a pak uvidíme, co řeknou odborníci i mimo společnost Pfizer,“ dodal.

V srpnu FDA plně schválil vakcínu covid-19 společnosti Pfizer pro osoby starší 16 let. Třetí dávka vakcíny společnosti Pfizer získala povolení k mimořádnému použití.

Bourla v sobotu pro CNBC uvedl, že jeho společnost plánuje předložit údaje pro čtvrtou dávku vakcíny covid-19.

„Je jasné, že v prostředí omikronů je potřeba posílit imunitní odpověď,“ řekl při vystoupení v pořadu „Squawk Box“ na CNBC.

Země včetně Izraele, Chile a Německa již začaly doporučovat čtvrtou dávku přípravku covid-19 pro vysoce rizikové skupiny.

Moderátorka pořadu „Face the Nation“ Margaret Brennanová se Bourla zeptala, zda očekává, že se podaří zabránit stejným zmatkům ohledně posilovacích očkování, jaké nastaly při nasazování třetí dávky vakcíny.

„Myslím, že ano. A myslím si, že právě teď musíme být velmi dobře koordinováni, CDC [Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí], FDA a průmysl, abychom všichni poskytli americkému lidu a světu ucelený obraz, a ne zmatek,“ řekl.

Během nedělního rozhovoru Bourla zopakoval, že cílem jeho společnosti je vytvořit vakcínu účinnou proti všem variantám covid-19 po delší dobu.

„Právě teď velmi pilně pracujeme … na tom, abychom vytvořili nejen vakcínu, která bude chránit proti všem variantám, včetně omikronové, ale také něco, co dokáže chránit po dobu nejméně jednoho roku,“ řekl. A pokud se nám to podaří, pak si myslím, že je velmi snadné to sledovat a zapamatovat si to, abychom se mohli vrátit ke skutečně způsobu života, jaký jsme používali dříve.“

Zdroj: thehill.com