Sedmdesát předních společností a finančních institucí vyzvalo Organizaci spojených národů (OSN), aby zahájila jednání o komplexní, právně závazné smlouvě o řešení znečištění plasty. (Foto: Flickr)

Společnosti a instituce ve společném prohlášení vydaném v pondělí vyzvaly k zahájení jednání o smlouvě na nadcházejícím shromáždění OSN pro životní prostředí (UNEA).

UNEA, kterou pořádá Program OSN pro životní prostředí (UNEP), sdružuje zástupce různých zúčastněných stran, aby diskutovali a dohodli se na politikách pro řešení nejnaléhavějších světových ekologických problémů.

UNEA se má konat virtuálně i osobně v keňském Nairobi od 28. února do 2. března.

Je to poprvé, co se průmysloví lídři zasazují o tak silnou politiku proti plastovému znečištění, sdělil agentuře Nová Čína v online rozhovoru Eirik Lindebjerg, manažer globální politiky pro plasty Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

„Znečištění plasty je problém, se kterým se každá země na světě skutečně snaží vypořádat, avšak většina zemí se ho snaží zvládnout sama. Smlouva by zavedla globální spolupráci a mohla by být nástrojem k vytvoření globálních pravidel,“ řekl.

WWF uvedl, že na mezinárodní společenství sílí tlak na uzavření právně závazné smlouvy.

„Znečištění plasty je jednou z nejrychleji rostoucích globálních environmentálních výzev,“ řekl Lindebjerg. „Plasty jsou všude a to začíná ovlivňovat celé ekosystémy.“

Zdůraznil důležitou roli Číny v celosvětové válce proti plastům.

„Čína již podnikla některé kroky potřebné ve své domácí politice,“ řekl Lindebjerg a poznamenal, že „(Čína) má také potenciální vedoucí roli v regionu a mezi rozvojovými zeměmi na celém světě.“

Marco Lambertini, generální ředitel WWF International, vyzval k jinému přístupu k výrobě, použití a opětovnému použití plastů.

„Už nejde o to, zda potřebujeme smlouvu o znečišťování plasty, jde spíše o to, jak tato smlouva musí vypadat, abychom se vypořádali s dnešní stále nekontrolovatelnou krizí v oblasti plastového znečištění,“ uvedl v tiskovém prohlášení.

„Uchopme nyní dynamiku, kterou vidíme napříč podniky, vládami a občanskou společností, abychom vytvořili silnou a ambiciózní smlouvu v UNEA,“ řekl Lambertini.

Zdroj: reuters.com