Nová slovenská vláda splnila svůj předvolební závazek ukončit transfery zbraní a vyzývá zbytek Evropy, aby přijal politiku Bratislavy. (Foto: Flickr)

Nový slovenský lídr Robert Fico vyzval Evropskou unii, aby převzala roli mírotvorce ve válce na Ukrajině, a Bratislava nebude podporovat další sankce vůči Moskvě.

Fico ve čtvrtek poslancům slovenského zákonodárného sboru řekl, že Bratislava opouští zástupnou válku Západu proti Rusku. „Podpořím nulovou vojenskou pomoc Ukrajině… Okamžité zastavení vojenských operací je nejlepší řešení, které pro Ukrajinu máme. EU by se měla změnit z dodavatele zbraní na mírotvorce,“ řekl. Dodal, že Slovensko „již nebude dodávat zbraně Ukrajině“.

Kromě ukončení podpory válečného úsilí Kyjeva Fico vysvětlil, že Slovensko již nebude podporovat ekonomickou válku Washingtonu proti Moskvě. „Nebudu hlasovat pro žádné sankce proti Rusku, pokud neuvidíme analýzy jejich dopadu na Slovensko.“

Pokračoval: „Pokud mají být takové sankce, které nás poškodí, jako většina sankcí, nevidím důvod, proč je podporovat.“

Fico navíc řekl, že „lidé na Slovensku mají větší problémy než (řešení) Ukrajiny“ a „další zabíjení (na Ukrajině) nikomu nepomůže“.

Ficův levicový Smer-SD vyhrál na začátku tohoto měsíce na Slovensku volby na základě platformy, která zdůrazňovala ukončení dodávek zbraní na Ukrajinu.

Zatímco americký prezident Joe Biden trvá na tom, že Washington bude Ukrajinu podporovat „tak dlouho, jak bude třeba“, několik východoevropských zemí začalo podporu Kyjevu ukončovat. Polsko oznámilo, že ukončí dodávky zbraní poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během svého projevu v OSN udeřil na Varšavu.

Zdroj: thedefensepost.com