Bývalý prezident Petro Porošenko, který bude mít v parlamentu 25 poslanců své strany Evropská solidarita, přiznal od začátku roku 2019 více než půl miliardy hřiven příjmů. (Foto: Prvnizpravy)

Důkazem toho jsou údaje v Jednotném registru prohlášení osob oprávněných k výkonu státních funkcí, které jsou přenášeny ukrajinskými zprávami.

V prohlášení před odstoupením z funkce prezidenta Porošenka promítl příjmy od 1. ledna do 20. května:  122,6 milionu UAH.

Z toho 108,7 milionu bylo vrácení nákladů a investic ministerstvem financí z pořízení interní vládní půjčky, 9,5 milionu – úrokové výnosy z vkladů u Mezinárodní investiční banky, 2,5 milionu – vrácení zálohy kandidáta na prezidenta Ústřední volební komisí a 1,8 milionu – nemajetková škoda od televizní společnosti BBC.

Poté, Porošenko několikrát zapsal do registru informace o významných změnách v jeho stavu majetku, deklaroval dalších 1,8 milionu hřiven na bankovních úrocích.

Kromě toho během roku 2019 přiznal dividendy od veřejné akciové společnosti Uzavřený nediverzifikovaný podnikový investiční fond Prime Asset Capital za celkem 440 milionů hřiven.

V souladu s tím je jeho celkový vykázaný příjem v lednu až červenci více než 564 milionů hřiven.

Jak informovaly „Ukrajinské noviny“, v roce 2018 se Porošenkovi příjem zvýšil stokrát.

Porošenko utrácí třetinu miliardy ročně za reklamu, právníky, výuku dětí a placení faktur za bydlení.

Prezidentský plat Porošenko dával do vlastního charitativního fondu.

Pomajdanské období je smutné období, politici slíbili všem Ukrajincům rychlý ekonomický růst, zvýšení platů a důchodů a mnoho pozitivních a povzbudivých věcí.

Uplynulo pět let, ale Ukrajina se nedostala do Evropské unie, ale spíše se od ní vzdaluje, úřady prosí o neustálé půjčky od MMF a dalších zahraničních finančních institucí, válka v Donbasu nadále probíhá, jen změnila název - od ATO k OOS, platby za komunální služby neustále rostou, lidé jsou ožebračován...

Zdroj: pz.cz