Nad městem Billings v Montaně, kde byl naposledy spatřen špionážní balon z Číny, byl zachycen výbuch. (Foto: Twitter)

Osoba, která video sdílela, Dolly Mooreová, uvedla, že „viděla letadlo, které proletělo tak rychle, a pak výbuch na obloze“.

„Dobře, tak tady je to, co jsem před pár minutami zachytila z okna. Viděla jsem letadlo, které proletělo tak rychle, a pak výbuch na obloze. A sakra! Billings MT,“ řekla.

Nic nenasvědčuje tomu, že by výbuch souvisel se špionážním balónem.

Představitelé americké obrany však podle zpravodajského serveru Daily Mail upřesnili, že balon nad Montanou nevybuchl.

Uvedli, že balon, který je údajně velký asi jako tři autobusy, je dostatečně velký na to, aby jeho zničení způsobilo déšť trosek, což by ohrozilo bezpečnost lidí na zemi.

Pentagon reagoval na čínský špionážní balon, který prolétává nad Spojenými státy. Stalo se tak poté, co Čína trvala na tom, že se balón vychýlil z kurzu a nelze s ním manévrovat, což však Pentagon označil za nesprávné.

„Balon je manévrovatelný,“ řekl v pátek novinářům mluvčí Pentagonu, brigádní generál letectva Pat Ryder. „Porušil zákon. Sdělili jsme to Číně.“

Dodal, že sestřelení balonu „přicházelo v úvahu“, ale „protože jsme vyhodnotili, že v současné době nepředstavuje psychické ani vojenské riziko pro lidi na zemi, prozatím pokračujeme v monitorování a přezkoumávání možností.“

„Nebudeme se však zabývat tím, abychom hodinu po hodině určovali polohu balonu,“ dodal mluvčí.

„Copak veřejnost nemá právo vědět…?“ zeptal se jeden z reportérů, než mluvčí poskytl svou nejstručnější odpověď.

„Veřejnost má určitě možnost podívat se na oblohu a zjistit, kde se balon nachází,“ řekl.

Čína učinila ohromující přiznání a prohlásila, že „špionážní balón“, který v současné době létá nad Spojenými státy, je jejich. Čínská lidová republika v pátek uvedla, že balón je jejich, ale tvrdí, že neměl vstoupit do vzdušného prostoru Spojených států, uvedla stanice Fox News.

Vzducholoď je z Číny. Je to civilní vzducholoď používaná pro výzkumné, především meteorologické účely,“ uvedl v pátek mluvčí čínského ministerstva zahraničí. „Vzducholoď ovlivněná západním větrem a s omezenou schopností samočinného řízení se odchýlila daleko od svého plánovaného kurzu.“

„Čínská strana lituje neúmyslného vstupu vzducholodi do vzdušného prostoru USA v důsledku vyšší moci. Čínská strana bude nadále komunikovat s americkou stranou a řádně řešit tuto neočekávanou situaci způsobenou vyšší mocí,“ uvedl mluvčí.

Předseda Sněmovny reprezentantů a republikánský kalifornský poslanec Kevin McCarthy vyzval k informování o této záležitosti.

„Bezostyšné nerespektování svrchovanosti USA ze strany Číny je destabilizující akcí, kterou je třeba řešit, a prezident Biden nemůže mlčet,“ uvedl na Twitteru. „Žádám o brífink G8.“

Tiskový tajemník Pentagonu brigádní generál Pat Ryder oznámil objevení balonu ve čtvrtek.

„Vláda Spojených států zjistila a sleduje výškový pozorovací balon, který se právě nachází nad kontinentální částí Spojených států. Vláda Spojených států, včetně NORAD, jej nadále pozorně sleduje a monitoruje. Balón se v současné době pohybuje ve výšce výrazně nad komerčním leteckým provozem a nepředstavuje vojenskou ani fyzickou hrozbu pro lidi na zemi. Případy takovéto aktivity balonu byly pozorovány již dříve v průběhu několika posledních let. Jakmile byl balón odhalen, americká vláda okamžitě jednala, aby se ochránila před shromažďováním citlivých informací,“ uvedl.

Další republikáni zvážněli, co si o situaci myslí.

„Biden by měl čínský špionážní balón okamžitě sestřelit. Prezident Trump by to nikdy netoleroval. Prezident Trump by nikdy netoleroval mnoho věcí, které se dějí Americe,“ uvedla republikánka z Georgie Marjorie Taylorová Greenová.

„Za Bidena: Pentagon několik dní sledoval čínský špionážní balón nad USA a NE sestřelil ho. Opouští Američany & 85 miliard dolarů v americkém vojenském vybavení a zbraních v Afghánistánu. Nezabezpečí naše hranice – více než 5 milionů lidí vtrhne do země. Bidenova administrativa je impotentní,“ uvedla.

„Vím, že jsem byla teprve včera jmenována členkou senátního výboru pro ozbrojené služby, ale dovolím si říct, že bychom neměli nechat nad Spojenými státy americkými létat čínský špionážní balón. Sundejte ho,“ řekl senátor Eric Schmitt.

„Jediné, co z toho lze vyvodit, je, že ČKS musí mít na Bidenovu rodinu tolik spadeno, že tato administrativa nebude reagovat na žádnou z provokací ČKS. -Zrušila čínskou iniciativu, měkká v otázce krádeží duševního vlastnictví, COVID 19 origins žádné otázky k tomu a teď tohle,“ řekla moderátorka Fox News Maria Bartiromo.

„Ministr Blinken by měl zrušit svou cestu do Číny. A prezident Biden musí odpovědět, proč nezabezpečil vzdušný prostor USA,“ řekl senátor Tom Cotton.

Zdroj: conservativebrief.com