Cesta prezidenta Joea Bidena do Saúdské Arábie, která skončila jako velký nic neříkající hamburger a bezprostředně nepřinesla žádné výsledky v oblasti těžby ropy, se již zvrhla v „on řekl, ona řekla“ a vzájemně si odporující výpovědi.

Podle dřívějších vyjádření prezidenta během pátečního pozdně večerního tiskového brífinku, který přišel těsně po setkání s korunním princem Mohammedem bin Salmánem, Biden novinářům řekl, že nadnesl otázku vraždy Džamála Chášukdžího, a dokonce ho přímo obvinil. Obvinil, že za vraždu na saúdském konzulátu v Istanbulu z roku 2018 považuje MbS:

„Pokud jde o vraždu Khashoggiho, vznesl jsem ji na vrcholu schůzky a dal jsem jasně najevo, co jsem si o ní myslel tehdy a co si o ní myslím nyní,“ řekl Biden novinářům. „Mluvil jsem o tom přímo a přímočaře. Svůj názor jsem vyjádřil naprosto jasně.“

„Naznačil jsem, že si to myslím,“ dodal Biden. „Řekl, že za to není osobně zodpovědný, a podnikl kroky proti těm, kteří za to byli zodpovědní.“

Saúdové již v podstatě tvrdí, že americký prezident lže, přičemž saúdský ministr zahraničí Adel al-Džubajr – který byl setkání přítomen – novinářům řekl, že „neslyšel“, že by Biden korunního prince ze smrti Chášukdžího vůbec obvinil:

„al-Džubajr v sobotním rozhovoru s korespondentem Fox News Alexem Hoganem řekl: „Tuto konkrétní větu jsem neslyšel.

Podle nedělních zpráv Fox News spor ohledně protichůdných výpovědí vypukl právě ve chvíli, kdy Air Force One přistála ve Washingtonu:

Prezident Joe Biden přistál ve Washingtonu v neděli krátce po půlnoci, když řekl, že saúdskoarabský ministr zahraničí, který popřel, že by kdy slyšel Bidena konfrontovat saúdského korunního prince Mohammeda bin Salmana (MBS) ohledně vraždy Jamala Khashoggiho, se mýlí.

Prezident Biden v neděli brzy ráno zpochybnil tvrzení, že během pátečního soukromého setkání s faktickým vůdcem země neobvinil saúdskoarabského korunního prince Mohammeda bin Salmána z vraždy novináře listu Washington Post Džamála Chášukdžího.

Podle Bidenova líčení MbS kategoricky odmítl odpovědnost za Khashoggiho smrt, a dokonce zašel tak daleko, že Washingtonu vytkl jeho morální pokrytectví v otázkách lidských práv, konkrétně skandál ve věznici Abú Ghrajb v Iráku a nedávné zabití novinářky Al-Džazíry Abú Aklehové během izraelského vojenského náletu (podle MbS USA údajně nezakročily a její smrt náležitě neodsoudily). Také vzhledem k tomu, že k rozhovoru došlo v místnosti s dalšími saúdskými ministry, pokud je pravdivý, bylo by pro saúdskou stranu těžké nebo nemožné jej přehlédnout.

Takže jedna nebo druhá strana lže nebo se přinejmenším pokouší o výrazné post-meetingové otočení a klamavé rozčlenění frází.

V samostatném prohlášení saúdského ministerstva zahraničí, které přišlo bezprostředně po Bidenově schůzce, se na adresu Spojených států říkalo, že… „[nemůžete] vnucovat své hodnoty silou. … Korunní princ se s prezidentem Bidenem vyjádřil zcela jasně, máme své vlastní hodnoty a ty se nikdy nebudou stoprocentně shodovat s hodnotami USA, protože jsme velmi, velmi hrdí na své vlastní tradice, své vlastní hodnoty, svou vlastní víru.“

Mezitím je z poslední Bidenovy výměny názorů s reportérem na trávníku Bílého domu (viz klip výše) zřejmé, že se nechce bavit o optice svého pěstičkování s bin Salmánem. Frustrovaný Biden novináře okřikl: „Mluvte o něčem, na čem záleží“ – když byl konfrontován s touto otázkou.

Celkově vzato byla cesta nejen velkým nicneděláním, ale skončila pro administrativu jasným zklamáním – a jediné, co z ní mají, je skandál vyvolávající úder pěstí s mužem, o němž se všeobecně soudí, že si objednal vraždu sloupkaře Washington Post…

Zdroj: zerohedge.com