Úřady v USA po tříletém moratoriu schválily další kolo pokusů na úpravu ptačí chřipky, aby se účinněji šířil vzduchem. (Foto: CDS)

Projekt stejně jako před lety znovu vzbudil odpor některých odborníků v oblasti veřejného zdraví, přesto že se leccos změnilo. Ne vše ovšem k lepšímu.

Na konci roku 2011 tak vypukl zmatek. O studii už nebylo možné otevřeně mluvit, protože představovala doslova ohrožení národní bezpečnosti. Vědci, kteří studii četli, o ní nesměli informovat. Novináři i veřejnost si tak museli vystačit jen s dohady a neúplnými informacemi a není divu, že divoké domněnky se šířily jako chřipkový virus v zimní sezoně (my jsme se pokusili s nejasnostmi vyrovnat  v tomto článku, ze kterého asi nejlépe pochopíte, jak málo se v dané chvíli vlastně vědělo), píše iDnes.

Dlouholetý kritik podobných experimentů Marc Lipsitch, epidemiolog z Harvardu (a de facto tedy ne odborník na chřipkové viry), vydal ve vlivném deníku Washington Post, podle jehož titulku „USA platí nebezpečný experiment, o kterém byste podle ní neměli vědět“.