Existují názory, že používání telefonů je škodlivé pro lidské zdraví. Například někteří lékaři předpokládají, že nošení telefonu v kapse může ovlivnit rozmnožovací systém. (Foto: Pikist)

Uvedl pro agenturu Prime zdravotní ředitel ruského portálu Sberhealth Vladislav Mohamed Ali.

Expert uvedl, že na toto téma bylo provedeno spoustu výzkumů, jejich výsledky si však protiřečí.

„V této otázce bylo provedeno velké množství výzkumů s opačnými výsledky, ale přesvědčivé údaje nejsou k dispozici. Celková rada zůstává stejná, člověk by měl co nejvíce omezit kontakt těla s mobilním telefonem,“ radí expert.

Nechávání nabíječky v zásuvce by mohlo vést nejen k poškození nabíjení, ale také k požáru. Samotné zařízení by mělo být uchováváno mimo dosah malých dětí a domácích mazlíčků.

Uvedl to pro agenturu Prime ředitel IT institutu univerzity Synergie Stanislav Kosarjev.

„Zvířata mohou kabel žvýkat a sníst, a později mít zdravotní problémy. Děti si také dávají předměty do úst, jen u nich budou následky horší. Také se nedoporučuje nechávat nabíječku v zásuvce během bouřky nebo silného větru, může dojít k přepětí sítě,” zdůraznil odborník.

Neměl by se pořád udržovat telefon na nabíječce, protože energii plýtvá jak na aplikace na pozadí, tak na dobíjení, což vede k rychlejšímu opotřebení, uzavřel Kosarjev.

Dříve odborníci vysvětlili, kvůli čemu se může telefon rychle vybíjet a jak tomu můžeme zabránit, také jestli máme nosit telefon v obalu.

Chytrý telefon se může rychle vybíjet kvůli mnoha faktorům, mj. slabému signálu sítě, aplikacím a procesům aktivním na pozadí, příliš nízké teplotě baterie a také synchronizaci údajů s jinými mobilními přístroji, například s chytrými hodinkami, řekl v rozhovoru pro agenturu Prime odborník platformy NAFI Digitální občan Vladimir Gricenko.

„Abychom pochopili, kvůli čemu konkrétně se telefon vybíjí, musíme nejdřív zkontrolovat, jaké programy běží na pozadí. Může například probíhat častá synchronizace programu s uložištěm, nebo vysílání údajů na jiné přístroje uživatele. Na Androidu a iOS to můžeme uvidět v nastavení baterie,“ vysvětlil odborník.

Je důležité poznamenat, že výrobci chytrých telefonů na Androidu se snaží nyní zabránit nadměrné spotřebě energie na pozadí a často zastavují nuceně všechny programy, které se v daném okamžiku nepoužívají. Někdy to může způsobit problémy – například vynechané zprávy a telefonáty v IM aplikacích, dodal Gricenko.