Evropský parlament připravil rezoluci, která uzná Rusko za „teroristický stát“ – bude předmětem hlasování během zasedání ve Štrasburku příští týden, jak uvedl mluvčí na páteční tiskové konferenci. (Foto: Flickr)

Převážně symbolickou rezoluci připravila středopravicová Evropská lidová strana (EPP) a podle návrhu, který dříve viděla stanice Euronews, se v ní uvádí ruské „zastrašování a ničení Ukrajinců jako národa“.

Na stadionech katarského mistrovství světa ve fotbale je alkohol z jídelního lístku vyřazen
Politické bloky Obnova Evropy a Evropští konzervativci a reformisté údajně rovněž podporují formální prohlášení, které by mohlo přijít již příští středu.

Rezoluce sice není právně závazná, ale může posloužit EU k uvalení dalších sankcí na Moskvu a může vytvořit impuls pro další země, jako je Spojené království, aby přijaly pro Rusko označení „teroristický stát“. Spojené království však těmto výzvám ze strany některých jednotlivých britských politiků a úředníků dosud odolávalo.

Jako první zatím Rusko právně uznaly za teroristický stát pobaltské země Estonsko, Lotyšsko a Litva.

Také Bidenova administrativa dosud odolávala některým ojedinělým výzvám Kongresu, aby tak učinila, neboť Kreml varoval, že takové opatření by zničilo veškeré vazby a komunikaci. To by téměř znemožnilo vyjednávání o urovnání situace na Ukrajině.

Zatím to byl zejména Pentagon, kdo se snažil udržet otevřenou komunikační linku. Ředitel CIA William Burns byl tento týden také v Turecku, kde se setkal s tímto ruským zpravodajským protějškem.

Žádná z těchto snah o udržení nějakého druhu otevřeného potenciálního jednání by však nebyla možná, pokud by USA na Rusko nalepily nálepku „teroristického státu“. Spojené státy mají také hlavní zájem na realizaci výměny vězňů, jejichž občané jako Brittney Grinerová si nyní odpykávají dlouhé tresty odnětí svobody.

Zdroj: zerohedge.com