Několik dní poté, co EU pohrozila obchodníkům s komoditami, že provede „nouzovou intervenci“, aby rozdrtila ceny energií, které rostou tempem asi 20 % denně (možná si teď Evropa kromě monetizace všech deficitů může tisknout i zemní plyn a elektřinu, přičemž do tohoto procesu vloží biliony). (Foto: Shutterstock)

Tento krok vlastně několik dní fungoval, dokud Putin v pátek pozdě večer nepřipomněl Evropě, kdo je tady pánem, když se Gazprom náhle rozhodl, že kvůli „úniku ropy“ zcela „zastaví“ veškerý tranzit plynovodu Nord Stream 1. Tato zpráva způsobila propad světových akciových trhů a hrozila, že až se trhy v pondělí znovu otevřou, stlačí ceny plynu a elektřiny v Evropě zpět na historická maxima a donutí Švédsko následovat Rakousko a Německo a zachránit energetické společnosti, protože severské úřady varovaly před rizikem „Lehmanova“ okamžiku, v neděli pozdě večer agentura Bloomberg oznámila, že evropští ministři budou jednat o „zvláštních opatřeních k omezení prudce rostoucích nákladů na energie – od omezení cen plynu až po pozastavení obchodování s energetickými deriváty -, protože blok se snaží reagovat na nejnovější vývoj prohlubující se krize.“ V návrhu dokumentu, do kterého agentura Bloomberg News nahlédla, se uvádí, že Česká republika, která je rotujícím předsednickým státem Evropské unie, by měla tyto nástroje zařadit na seznam možností mimořádných zásahů, které budou projednány na pátečním zasedání ministrů energetiky.

Ačkoli je cokoli, co udělá, odsouzeno k nezdaru, Evropa se snaží odvrátit energetickou katastrofu, která hrozí přerůst i v krizi hospodářskou, sociální a dokonce i finanční.

Evropští představitelé se již několik měsíců snaží kompenzovat dopady ruského tlaku na plyn – krok, který označují za zbrojení energií. Ale páteční pozdní rozhodnutí společnosti Gazprom PJSC ponechat klíčový plynovod Nord Stream uzavřený vyvolalo nový pocit paniky.

V reakci na prudký nárůst cen energií a příděly palivového dřeva představilo Německo – země nejvíce postižená odpojením Nord Streamu – o víkendu balíček v hodnotě 65 miliard dolarů, který má podpořit poptávku a ochránit spotřebitele pomocí daně z neočekávaných zisků, čímž v podstatě zcela zmařilo snahu ECB potlačit poptávku zvýšením úrokových sazeb a ukončením QE, podobně jako to dělá Bidenova administrativa s Fedem v USA.

Tisíce Čechů protestujících o víkendu v ulicích zároveň připomněly sociální a politická rizika.

„Je zřejmé, že nadcházející topná sezóna prověří odolnost energetického trhu EU,“ plánuje české předsednictví sdělit členským státům podle návrhu dokumentu pro mimořádné zasedání. „Je zásadní zhodnotit vývoj na trhu a určit možná opatření k řešení vysokých cen elektřiny způsobených vysokými cenami plynu.“

Co tedy může Evropa dělat? Vlastně nic, ale bude předstírat, že má vše pod kontrolou až do hořkého konce. Možnosti, které má české předsednictví navrhnout – podle agentury Bloomberg -, by doplnily opatření, která Evropská komise představila v politické zprávě, s níž se agentura Bloomberg seznámila minulý týden. Zahrnovaly snížení poptávky po elektřině a cenové limity pro obnovitelné zdroje, jadernou energii a uhlí, což jsou samozřejmě slepé uličky. Předsednictví se chystá navrhnout podobná „řešení“ v oblasti energetiky a vznést následující další nástroje.

Omezit vliv cen plynu na ceny elektřiny:

  • dočasně omezit cenu plynu používaného k výrobě elektřiny.
  • zavedení cenového stropu na plyn dovážený z Ruska
  • možností by mohlo být také dočasné vyloučení výroby elektřiny z plynu z merit orderu a stanovování cen na trhu s elektřinou

Ehm, někdo by měl Evropě říct, že vzhledem k tomu, že Rusko už do Evropy téměř nevyváží „vyzbrojený“ plyn, který by ničil kontinentální ekonomiku, stanovení cenového stropu na všechny zbývající molekuly plynu ve skutečnosti vůbec nic nezmůže. Ale takhle to dopadá, když Evropu řídí naprostí idioti.

A bude to ještě lepší: Evropa navrhne zvýšení likvidity na trhu s energiemi, kde už prakticky nikdo neobchoduje, protože jednoduše neexistuje fyzický materiál, kterým by bylo možné zajistit finanční pozice:

  • naléhavou celoevropskou podporu úvěrové linky pro účastníky trhu, kteří čelí velmi vysokým požadavkům na marže
  • omezení limitů pro marže nebo automatickou úpravu cenového stropu
  • dočasné pozastavení evropských trhů s energetickými deriváty.

Stručně řečeno, Pierre Andurand měl nejen naprostou pravdu, když řekl, že „trh s ropou je zcela rozbitý“, ale nyní se chystá „regulace“ všech ostatních komoditních trhů. Což znamená, že papírové ceny mohou brzy dosáhnout nuly, zatímco fyzické ceny se budou blížit asymptotě (tj. +∞).

České předsednictví se také chystá navrhnout ještě ponižující a směšné hodnocení toho, jak by EU mohla využít svůj „trh s uhlíkem“ k řešení vysokých cen elektřiny a zajistit rychlou dohodu o návrhu Komise z počátku tohoto roku prodat část povolenek stažených z trhu a držených ve zvláštní rezervě. Takový prodej – uvádí agentura Bloomberg – „by zvýšil nabídku emisních povolenek, což by pomohlo snížit jejich ceny“. Spoiler: neudělají ani hovno.

A v typickém evropském stylu slovního guláše byla ta nejsměšnější idiocie jako obvykle schována na konec: tady je od Bloombergu.

Plánovaný zásah by měl být koncipován tak, aby nezvyšoval spotřebu plynu, nebo aby neohrozil snahy o snížení poptávky po plynu. Měl by být jednoduše proveditelný a koordinovatelný v rámci celého bloku a měl by být v souladu s klimatickými cíli bloku, uvedlo předsednictví v návrhu dokumentu.

Yup „jednoduché na provedení“, a tady propuká smích. Proč? Protože, jak v pátek uvedl i Goldman, nic z toho, co Evropa udělá, nepovede ke snížení cen, a pokud vůbec něco, pošle to ceny mnohem výš. Nejdříve přinášíme výňatek z článku Damiena Couravlina z Goldmanu, který – opět – vysvětluje, proč „geniální“ plány Evropy vždy teoreticky fungují a v praxi se hroutí:

A zatímco evropští vůdci, kteří jsou stále více karikaturní, žijí v zemi nikdy nevíš, kde obětují své obyvatelstvo, aby zamrzlo a oni mohli pokračovat ve svých proukrajinských ctnostech, zde je Goldman, který vysvětluje, proč Putinova reakce povede k „výrazné rally“ v cenách zemního plynu.

Zdroj: zerohedge.com