Čína se „důrazně ohrazuje“ proti tomu, že Bidenova administrativa schválila prodej zbraní Tchaj-wanu v hodnotě více než 1,1 miliardy dolarů, a v reakci na to očekává „protiopatření“. (Foto: Flickr)

Mluvčí čínského velvyslanectví Liu Pengyu v sobotu uvedl, že prodej „vážně ohrožuje čínsko-americké vztahy a mír a stabilitu v Tchajwanské úžině“, a vyzval Washington, aby jej „okamžitě odvolal“.

Celé prohlášení (prostřednictvím Twitteru):

#Tchaj-wan je nezcizitelnou součástí #čínského území. Spojené státy zasahují do vnitřních záležitostí #Číny a prodejem zbraní do oblasti Tchaj-wanu podkopávají suverenitu a bezpečnostní zájmy Číny. Je to v rozporu s mezinárodním právem a základními zásadami mezinárodních vztahů a porušuje to zásadu jedné Číny a ustanovení tří společných čínsko-amerických komuniké, zejména komuniké ze 17. srpna.

Vysílá špatné signály separatistickým silám usilujícím o nezávislost Tchaj-wanu a vážně ohrožuje vztahy mezi Čínou a USA a mír a stabilitu v Tchajwanské úžině. Čína se proti tomu důrazně ohrazuje.Čína vyzývá americkou stranu, aby dodržovala svůj závazek, vážně se řídila zásadou jedné Číny a třemi společnými komuniké Číny a USA, zastavila prodej zbraní Tchaj-wanu a vojenské kontakty s ním a okamžitě zrušila příslušný prodej zbraní Tchaj-wanu, aby nedošlo k dalšímu poškození čínsko-amerických vztahů a míru a stability v celém #Taiwanském průlivu.

Čína s ohledem na vývoj situace rozhodně přijme legitimní a nezbytná protiopatření.

Volání Johna Ceny…

Napětí mezi Washingtonem a Pekingem zesílilo od návštěvy předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové minulý měsíc, před kterou Čína varovala – a po jejím odjezdu na ni reagovala nařízeným vojenským cvičením v okolí ostrovního státu.

V sobotu Tchaj-wan uvedl, že „velmi vítá“ zbraně, a poděkoval Bidenově administrativě za to, že „pokračuje v plnění svých bezpečnostních závazků vůči Tchaj-wanu“.

„V reakci na nedávné neustálé vojenské provokace Číny a jednostranné změny statu quo a vytváření krizí je odhodlání Tchaj-wanu bránit se mimořádně pevné,“ uvedlo tchajwanské ministerstvo zahraničí v prohlášení a dodalo: „Tato várka prodeje zbraní zahrnuje velké množství různých typů raket, které jsou potřebné k posílení sebeobrany Tchaj-wanu, což plně dokazuje, že vláda USA přikládá obranným potřebám Tchaj-wanu velký význam, pomáhá naší zemi včas získat vybavení potřebné pro obranu a posílit naše národní obranné schopnosti.“

Ve čtvrtek tchajwanská armáda sestřelila dron poblíž jedné ze svých ostrovních základen nedaleko čínského pobřeží, což se stalo jen den poté, co se Tchaj-wanu podařilo odrazit drony vznášející se nad třemi ostrovy, které okupuje poblíž čínského přístavního města Sia-men.

Zdroj: scmp.com