V pondělí vydala německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková velmi provokativní prohlášení, které Moskva jistě přijme jako „bojová slova“. (Foto: X)

Co víc, toto prohlášení přišlo v době, kdy byla v ukrajinském hlavním městě na bezprecedentní schůzce ministrů zahraničí EU, kteří se nově zavázali podporovat Kyjev tak dlouho, jak bude třeba, i když se zdá, že Washington ustupuje.

Řekla, že blok EU bude brzy zahrnovat země „od Lisabonu po Luhansk“.

„Budoucnost Ukrajiny leží v Evropské unii, našem společenství svobody, a to se brzy bude rozprostírat od Lisabonu po Luhansk,“ řekla na tiskové konferenci. „Ona [Ukrajina] také rozšiřuje svou cestu do EU s každou vesnicí, s každým metrem, který osvobodí, a s každým metrem, kde zachrání své lidi.“

Mluvčí kremelského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová reagovala následujícím způsobem:

Lisabon je hlavním městem Portugalska, které spolu s Irskem a částí Španělska tvoří západní okraj EU. Lugansk je hlavním městem Luganské lidové republiky, která se loni oficiálně stala součástí ruského státu spolu s Doněckou lidovou republikou a Chersonskou a Záporožskou oblastí. Tento krok následoval po referendech, v nichž obyvatelé těchto čtyř regionů v drtivé většině podpořili sjednocení s Moskvou. Ukrajina a její západní podporovatelé odmítli výsledky hlasování uznat.

„Buď se připojíme k EU, nebo zapomněla na požadavek otočit se o 360 stupňů,“ napsala Zacharovová na Telegramu v reakci na Baerbockovo prohlášení.

Zdroj: yahoo.com