V britském Cornwallu, Devonu a Aberdeenshireu bylo tento týden možné spatřit neobvyklý jev, kdy se zdálo, že několik lodí doslova pluje ve vzduchu nad hladinou moře. (Foto: Instagram)

To bylo samozřejmě umožněno jen díky vzácnému optickému klamu, ale i tak to vypadalo velmi přesvědčivě.

Jako první si tohoto jevu všiml David Morris, když byl na procházce v Gillanu, poblíž Falmouthu v Devonu. Řekl, že byl „ohromen a velmi zmaten“, když uviděl, že na obloze nad vodou plave několik parníků.

Tento jev se nazývá Fata morgána. Vzniká totiž tehdy, kdy slunce nahřívá atmosféru nad pevninou nebo nad mořem, a vytváří se tak gradient teplot.

Vrstva teplého vzduchu se pokládá na vrstvu studeného vzduchu, a to způsobuje ohyb světla z lodi v okamžiku, kdy bude procházet přes mezery ve vzdušných proudech. Právě díky těmto podmínkám v atmosféře, které ohýbají světlo, je tento vzácný jev umožněn.

Mluvčí meteorologické služby v Cornwallu uvedl:

„Zdá se, že fotografie potvrzují, že se jedná o jev zvaný Fata morgána, při kterém dochází k měnícím se vzorům horizontálního a vertikálního zkreslení, inverze a elevace objektů. Tento jev se vyskytuje na vodní hladině a vzniká díky superpozicí několika vrstev vzduchu s různým indexem lomu.“

Zatímco pozorování jevu Fata morgána v Arktidě je docela běžné, je vcelku neobvyklé pozorovat jej ve Velké Británii, jak uvedl meteorolog BBC David Braine.

„K takovým vynikajícím přeludům dochází díky povětrnostním podmínkám známým jako teplotní inverze, kdy studený vzduch leží blízko moře spolu s teplejším vzduchem nad ním. Jelikož je studený vzduch hustší než ten teplý, ohýbá světlo směrem k očím někoho, kdo stojí na zemi nebo na pobřeží a mění to, jak dotyčný vidí vzdálený objekt,“ vysvětlil David Braine.

Zdroj: 1