Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan řekl, že tato stavba „vyvolá strach“ u tureckých nepřátel. (Foto: Twitter/Selim Koru)

Navržena je velká budova ve tvaru hvězdy a půlměsíce ve středu, stavba by měla  být dokončena v roce 2023.

Turecko zahájilo výstavbu obrovského vojenského komplexu pro své obranné štáby, kterému se přezdívá „turecký Pentagon“.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan na ceremoniálu při  zahájení stavby uvedl, že nová stavba – předběžně nazývaná hvězda půlměsíce – „vyvolá strach“ mezi tureckými nepřáteli, uvedla Nikkei Asia.

Erdoğan řekl, že komplex bude stát na ploše 135,6 milionu čtverečních stop – 9,5 milionu čtverečních stop v interiéru – a pojme až 15 tisíc zaměstnanců na místní sdělovací prostředky Daily Sabah.

Naproti tomu americký Pentagon má 6,5 milionu čtverečních stop kancelářských prostor a celá podlahová plocha amerického Kapitolu by se podle ministerstva obrany USA vešla do jednoho z pěti klínů Pentagonu.

Umělecký dojem z tureckého komplexu Crescent Star ukazuje podobnou prstencovou strukturu jako Pentagon, ale je také modelován podle turecké vlajky.

Očekává se, že obří budova ve tvaru hvězdy bude sloužit jako výstavní prostor a vchod do areálu, zatímco další obrovská budova ve tvaru půlměsíce obklopuje venkovní prostor pro obřady, uvádí Daily Sabah.

Dokončení komplexu je naplánováno nejpozději do května 2023 pro použití zaměstnanci turecké armády a ministerstva národní obrany země.

„Zřídíme zde strukturu, která svým postavením vzbudí strach u nepřátel a dodá důvěru našim přátelům,“ řekl Erdoğan při zahajovacím ceremoniálu podle Nikkei.

Ceremonie se konala při 99. výročí Dne vítězství, příležitosti, která v Turecku připomíná jednu z hlavních bitev ve válce za nezávislost ve 20. letech 20. století.

Crescent Star je nejnovějším Erdoğanovým počinem pro zvýšení vojenské síly Turecka ve snaze zvýšit jeho popularitu před volbami v roce 2023, zatímco země čelí rostoucí inflaci, povodním a požárům. Turecko se zaměřuje na vlastní výrobu zbraní a válečného vybavení, vyvíjí drony s užitečným zatížením, které má soupeřit s americkým leteckým dronem Reaper, a také na konstrukci vlastních válečných lodi.

Zdroj: pz.cz