Záběry ukazují devítiletého makaka jménem Pager s čipem Neuralink vloženým do každé strany mozku, který interaguje s počítačem. (Foto: Youtube)

Nejprve zvíře používá joystick, aby umístilo míč do oranžové kostky, která se objeví na obrazovce. Pak vědci aktivovali mozkové implantáty přes Bluetooth, které začnou zaznamenávat jeho mozkovou aktivitu.

„Nahráváním z mnoha neuronů a napájením jejich aktivity do dekodéru jsme schopni předpovědět Pagerovy zamýšlené pohyby rukou v reálném čase. Když hraje tuto hru, bezdrátově streamujeme v reálném čase rychlost střelby z tisíců neuronů do počítače,“ říká osoba ve videu.

Záběry pak ukazují makaka hrajícího Pong, který ovládá páčku jednoduše tím, že přemýšlí o pohybu rukou nahoru nebo dolů. Video také ukazuje, jak může zvíře hrát hru na obtížnější úrovni, přičemž Pager prošel testem velmi úspěšně.

Elon Musk uvedl, že mozkové implantáty umožní lidem s paralýzou používat smartphone myslí mnohem „rychleji než ti, kteří používají prsty“ a později pomůže lidem s poraněním páteře nebo nervovými poruchami znovu chodit.

„Pozdější verze budou moci dávat signály z Neuralinků v mozku do Neuralinků v těle motorických/smyslových neuronových shluků, což umožní například paraplegikům znovu chodit,“ napsal Musk na svém účtu na Twitteru.

„Zařízení je implantováno v jedné rovině s lebkou a nabíjí se bezdrátově, takže vypadáte a cítíte se úplně normálně,“ dodal.

Zdroj: reuters.com