Spojené státy americké a tamní prezident Joe Biden měli přesné informace o tom, co se stane po stažení americké armády z Afghánistánu. Snaží se ale zbavit odpovědnosti. (Foto: Flickr)

Prohlásil to bývalý šéf protiteroristické jednotky CIA pro jižní a jihozápadní Asii Douglas London.

Politické vedení zemí NATO, které se v posledních dnech horečně snaží evakuovat z Kábulu své občany a místní spolupracovníky, tvrdí, že nikdo nemohl tušit, jak rychle se bezpečnostní situace v Afghánistánu zhorší.

Douglas London, který do roku 2019 působil v americké Ústřední zpravodajské službě (CIA), ale tvrdí, že to není pravda.

„Rozhodnutí, které učinil Trump a schválil Biden, rychle stáhnout americké síly, přišlo navzdory varování, které předpovídalo výsledek, kterého jsme dnes svědky,“ napsal London na stránkách portálu Just Security.

„Bylo vyhodnoceno, že afghánské síly kapitulují během několika dní za podmínek, kterých jsme svědky (…),“ podotkl bývalý zpravodajec.

Podle něj CIA připravila pro americkou exekutivu několik scénářů vývoje událostí v zemi. První scénář předpokládal stažení amerických vojáků, přičemž by si Spojené státy ponechaly v Afghánistánu zhruba pět tisíc vojáků a zpravodajské základny. Další možností bylo nechat v zemi 2,5 tisíce vojáků na větších vojenských základnách.

Pokud by USA podle něj nechaly v zemi pět tisíc vojáků, tak by se centrální vláda v zemi udržela alespoň jeden až dva roky. Dopady menší vojenské přítomnosti bylo těžké odhadnout, ale USA by mohly flexibilně reagovat na situaci v případě jejího zhoršení.

Další možností bylo zanechání amerických vojáků v Kábulu a jeho nejbližším okolí. To by alespoň umožnilo americké armádě logistický pomáhat afghánským ozbrojeným silám.

„Nicméně, bez jakékoliv americké vojenské a zpravodajské přítomnosti mimo velvyslanectví v Kábulu a za vojenské a propagandistické ofenzívy Talibánu zpravodajská komunita varovala, že vláda, která byla podryta křehkým vztahem (prezidenta Ašrafa) Ghaního ke svým vlastním národním partnerům, se zhroutí během několika dnů. Což se také stalo,“ píše London.

Americké politické vedení si podle něj moc dobře uvědomovalo, že Tálibán vytvořil paralelní „stínovou vládu“ a spolehlivé komunikační kanály se stařešinami napříč Afghánistánem, a dokonce i s vládními úředníky, se kterými je pojí rodinné vazby.

Úspěch Tálibánu podle něj spočívá ani ne tolik v ozbrojeném boji, jako spíše ve vyjednávání a korupci, což má být pro Afghánistán tradiční. Dále za afghánský debakl viní Ghaního neochotu koupit podporu místních vůdců a polních velitelů a likvidaci „soukromých armád“, které by mohly Tálibánu vzdorovat.

Samotné prohlášení Bidena o tom, že se afghánská vláda rozpadla rychleji, než by to mohl někdo tušit, označil bývalý zpravodajec za „v lepším případě zavádějící“. Podle něj situace v Afghánistánu není výsledkem selhání zpravodajských služeb. Tvrzení politiků o opaku je pouze snaha zbavit se odpovědnosti.

London ve svém článku o sobě tvrdí, že do roku 2019, kdy odešel do výslužby, byl odpovědný za vyhodnocování situace v Afghánistánu pro potřeby tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Během prezidentské kampaně působil jako dobrovolník protiteroristické pracovní skupiny kandidáta Joea Bidena.

Zdroj: snews.com