Elon Musk hovořil přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, než na Twitteru zveřejnil návrh na ukončení války na Ukrajině, podle kterého by území natrvalo připadlo Rusku, tvrdí se. (Foto: Flickr)

Ian Bremmer v mailu zaslaném předplatitelům Eurasia Group napsal, že mu generální ředitel Tesly Musk řekl, že Putin je „připraven jednat“, ale pouze pokud Krym zůstane ruský, pokud Ukrajina přijme určitou formu trvalé neutrality a Ukrajina uzná ruskou anexi Luhanska, Doněcka, Chersonu a Záporoží.

Podle Bremmera Musk uvedl, že mu Putin řekl, že těchto cílů bude dosaženo „bez ohledu na cokoli“, včetně potenciálního jaderného úderu, pokud Ukrajina napadne Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014. Bremmer napsal, že Musk mu řekl, že „je třeba udělat vše pro to, aby se takovému výsledku zabránilo“.

Minulý týden Musk na Twitteru zveřejnil v podstatě stejné body, i když navrhl, aby se referenda na anektovaných územích, která Ukrajina a Západ označily za falešná hlasování, opakovala pod dohledem OSN.

Musk začátkem tohoto roku vyzval Putina na souboj ve dvou a uvedl, že s Putinem hovořil loni prostřednictvím videokonference, aniž by se zmínil o tomto novějším údajném rozhovoru s ruským prezidentem. Na Ukrajině se stal populárním v počátečních fázích války tím, že po ruské invazi vyslal své internetové terminály Starlink, aby udržely spojení s armádou země.

Bremmer napsal, že Musk podle svých slov odmítl ukrajinskou žádost o aktivaci Starlinku na Krymu. Podle britského listu Financial Times hlásí ukrajinské síly problémy s připojením, protože pokračují v protiofenzívě do oblastí, které dříve držely ruské síly na východě a severovýchodě země. Musk reagoval kritikou zpráv FT s tím, že to, co se děje na bojišti, je „tajné“.

Ukrajinská reakce na Muskův mírový návrh na Twitteru byla stručná – jeden diplomat ho poslal „do prdele“, zatímco ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil vlastní anketu na Twitteru.

Kreml mezitím Muskův „pozitivní“ návrh na ukončení války uvítal, přičemž jeho tweety citovala i ruská státní média.

Musk tvrdí, že je stále pro Ukrajinu, ale jen se snaží zabránit jaderné válce.

Společnost Tesla a Musk byli kontaktováni s žádostí o komentář.

Zdroj: vice.com