Vědci Sibiřské federální univerzity (SFU) a Ústavu zdravotnických problémů Severu Ruské akademie věd, kteří studovali možnou příčinu nebezpečné infekce – periimplantitidy, přišli s předpokladem, že by to mohla být stopa cizích anorganických látek na povrchu nových sterilních zubních implantátů. (Foto: Depositphotos)

Průběžné výsledky experimentu  byly zveřejněny v časopise Zubní lékařství.

Mnozí zubaři dnes používají zubní implantaci jako rehabilitační metodu pro pacienty. S tím je spojen růst počtu komplikací a případů periimplantitidy, infekce, při které dochází k zánětu měkkých tkání ústní dutiny, nezvratně se ničí kostní tkáň v oblasti protéz. Rovněž dochází k otokům dásní, krvácení a hnisání.

Účinnou léčbou této infekce je laserová terapie, která čistí povrchy implantátu od cizích látek a organismů. Povrchy se však velmi liší, co se čistoty týče, což do značné míry závisí na jejich výrobci.

Vědci SFU vyhodnotili morfologické a elementární složení různých povrchů implantátů u pacientů s periimplantitidou, které byly podrobeny úpravě laserem o vlnové délce 2780 nm ve srovnání s implantáty, kterých se laser nedotkl.

Vědci vyhodnotili vzorky implantátů s povrchy od různých výrobců. Všechny „fungovaly“ od tří do deseti let a byly odstraněny v důsledku rozvoje periaimplantitidy. Jako kontrolní vzorek byl použit jeden implantát ze sterilního obalu od každého výrobce.

„Byly porovnány tři typy povrchů: infikovaný povrch protézy extrahovaný z pacienta s periimplantitidou, infikovaný povrch, který byl ošetřen laserem a povrch zcela nového sterilního implantátu. Na novém implantátu byly objeveny stopy kontaminace anorganickými sloučeninami a velkým množstvím cizích chemických prvků, které by mohly vyvolat onemocnění. Povrch implantátů, u nichž nedošlo k ošetření laserem, byl, jak se očekávalo, kontaminován: ve velkém množství byl objeven uhlík, fosfor, síra, křemík a další látky vznikající při zánětu. Vyčistit povrchy se podařilo za pomoci laseru,“ uvedla tisková služba Sibiřské federální univerzity.

Autoři studie se domnívají, že pomocí laserového záření je možné účinně očistit povrch zcela nových implantátů od cizích nečistot, které mohou vyvolat imunitní odpověď těla stejně jako bakterie.

Zdroj: snews.com