Ekonom, který se zabývá analýzou spotřebitelských výdajů, vydal hrozivé varování před velkou hospodářskou krizí v příštím roce. (Foto: Flickr)

„Od roku 2009 je to stoprocentně umělé, bezprecedentní tištění peněz a obrovské deficity – přesněji řečeno 27 bilionů dolarů za 15 let. To bude mimo jakékoliv tabulky, což znamená, že se nacházíme v nebezpečné situaci,“ řekl 19. prosince 2023 ekonom Harry Dent v rozhovoru pro Fox Business.

„Myslím, že rok 2024 bude rokem největšího ekonomického krachu, jaký kdy v našem životě zažijeme. Bude to lekce, kterou bychom neměli nikdy opakovat. Nemyslím si, že za našeho života ještě někdy uvidíme splasknutí podobné bubliny,“ řekl.

Podle něj budeme svědky toho, že některá aktiva ztratí až 90 % své současné hodnoty. U firem z indexu S&P 500 odhaduje pokles o 86 %, u firem z NASDAQ dokonce o 92 %. U nemovitostí očekává pokles o 50 %.

Jak uvedl Jack Phillips v deníku The Epoch Times, pan Dent, který vlastní společnost HS Dent Investment Management, uvedl, že americké trhy se v současné době nacházejí v bublině, která se začala vytvářet na konci roku 2021, uprostřed pandemie Covid-19. Podle něj se na trzích objevují různé druhy investic, které jsou v USA v současné době v rozporu se skutečností.

„Věci se nevrátí do normálu dříve než za několik let. Současnou úroveň (akciových indexů a cen nemovitostí) už možná nikdy neuvidíme . A tento krach nebude jen klasickou korekcí,“ řekl.

„Bude na úrovni Velké hospodářské krize z let 1929 až 1932. A každý, kdo to přežije, by nejraději zastřelil svého makléře,“ řekl pan Dent a poukázal na krach na burze v roce 1929, který vedl k velké hospodářské krizi ve 30. letech.

„Abych řekl pravdu, bude to největší krach našeho života, většina z něj se odehraje v roce 2024. Uvidíte, jak to začne, a v květnu už to bude jasnější.“

„Takže pokud opustíte akciový trh na 6 až 12 měsíců a já se budu mýlit a ceny akcií zůstanou na současné úrovni, přijdete o trochu zisku. Ale pokud budu mít pravdu, vyhnete se obrovským ztrátám a za rok nebo rok a půl budete moci ušetřené peníze reinvestovat, znovu nakoupit akcie za neuvěřitelně nízké ceny a nesrovnatelně zvýšit své zisky.“

Předpovědi pana Denta o krachu akciového trhu nejsou ničím novým. V roce 2009 napsal knihu „The Great Depression Ahead“ (Velká krize před námi), v níž předpověděl velký krach trhu.

V posledních několika týdnech se s podobnými předpověďmi o velkém krachu akciového trhu v blízké budoucnosti vytasilo několik dalších analytiků.

„Na základě převládajících tržních trendů předpovídáme společnostem z indexu S&P 500 v příštích 10 až 12 letech nízké celkové výnosy, které budou pravděpodobně jedny z nejhorších v historii ve srovnání s dluhopisy, a že trh na konci cyklu ztratí řádově 63 % své hodnoty.“

„To by odpovídalo převládajícím oceněním a stoleté historii trhu,“ napsal v říjnu ve své poznámce John Hussman, prezident investiční společnosti Hussman Investment Trust, který předpověděl krach v roce 2008.

Špatná předpověď?

V nedávné zprávě však investiční banka Goldman Sachs zvýšila svůj cíl pro rok 2024 pro index S&P 500 o 8 % na 5100 a předpověděla pro americké akcie klesající inflaci a snižující se úrokové sazby.

„Při pohledu do budoucna by měl nový trend zlepšujícího se růstu a klesajících úrokových sazeb podpořit nedostatečně výkonné akcie, zejména ty, které jsou citlivé na hospodářský růst,“ napsala firma koncem minulého týdne.

Předseda americké centrální banky (Fed) Jerome Powell minulý týden uvedl, že dosavadní zpřísňování měnové politiky (zvyšování úrokových sazeb) americké centrální banky je pravděpodobně u konce, neboť inflace klesá rychleji, než se očekávalo, a že „do hry přichází diskuse o snížení referenčních sazeb“.

Toto prohlášení Fedu pomohlo posunout index S&P 500 do blízkosti rekordního maxima a způsobilo pokles výnosů dluhopisů.

Stratégové Goldman Sachs očekávají, že Fed na každém ze svých příštích zasedání v březnu, dubnu a květnu 2024 sníží sazby o 25 bazických bodů (0,25 %) a poté bude následovat čtvrtletní snižování, které do konce roku 2024 sníží základní diskontní sazbu ze současného rozpětí 5,25 % až 5,5 % na úroveň v rozmezí 4 % až 4,25 %.

Optimistický výhled Goldman Sachs přichází v době, kdy ostatní firmy zvýšily svá očekávání ohledně snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.

Například Bank of America Global Research v současnosti očekává, že Fed v příštím roce sníží sazby o 100 bazických bodů (1 %), počínaje snížením o 25 bazických bodů (0,25 %) v březnu 2024, zatímco předchozí odhad činil 75 bazických bodů (0,75 %).

Americká centrální banka zvýšila sazby ve snaze kompenzovat nejvyšší inflaci za poslední desetiletí. Údaje amerického Úřadu pro statistiku práce ukazují, že index spotřebitelských cen, který měří inflaci, se v listopadu 2023 po sezónním očištění zvýšil o 0,1 % a v meziročním srovnání vzrostl o 3,1 %.

Zdroj: theepochtimes.com