10. prosince agentura Associated Press (AP) zjistila, že egyptská vláda zakázala prodej žlutých vest. Informace poskytly zástupci oficiálních úřadů a prodejci. Důvodem je strach, že ve světle osmého výročí jara roku 2011 Egypťané napodobí protesty v Paříži.

AP uvádí, že egyptští velkoobchodníci budou muset omezit prodej žlutých reflexních vest ověřeným firmám s příslušnými bezpečnostními oprávněními. Bylo jim také doporučeno, aby neprodávali vesty obyčejným ani pravidelným zákazníkům. Byli také varováni o hrozbě trestu.

AP také informovala o pokusu svého novináře koupit žluté vesty ve 12 různých prodejnách bezpečnostního vybavení v centru Káhiry. Pokus byl neúspěšný — v šesti obchodech se vesty neprodávaly, ve dvou obchodech produkt byl, ale prodejce ho odmítl prodat bez jakýchkoliv důvodů, v dalších čtyřech se odvolali na zákaz úřadu.
Jeden prodejce řekl AP: „Zdá se, že nechtějí, aby někdo dělal to, co dělají ve Francii." Další uvedl, že do obchodu přišli policisté a zakázali jim prodej vest s odvoláním na rozkaz.

Dosud je známo, že tato omezení zůstanou v platnosti až do konce ledna. Už na začátku tohoto týdne policie svolala dovozce výrobků průmyslové bezpečnosti a velkoobchodní prodejce, aby je informovala o nových instrukcích.

Agentura BBC Arabic sdělila, že egyptští aktivisté a právníci oznámili zatčení egyptského obhájce Mohammeda Ramadana. Došlo k němu v pondělí poté, co Ramadan na Facebooku zveřejnil směšné zprávy, které se týkaly uvedených omezení.

Podle Abdula Rahmana Al-Gohariho, který je obhájcem Ramadana, byl jeho klient zadržen na ulici v pobřežním městě Alexandrie. Úřady uvádí, že měl pět žlutých vest. Ted´ Ramadan čelí obviněním, včetně podněcování k demonstraci, narušení veřejného pořádku a zneužívání sociálních médií.

Tato zpráva vyvolala hněv egyptských aktivistů, který vyjádřili na sociálních mediích.

„Mohamed Ramadan je trestně stíhán a vyšetřování má začít, zdá se, že to bude kvůli žluté vestě. Právě to řekl policejní důstojník, který ho zadržel. Stále ještě čekáme na to, co mu vyšetřovatelé předloží," řekl egyptský právník Mahienour El-Massry.

Na situaci také reagoval bývalý egyptský ministr pro právní a parlamentní záležitosti Mohamed Mahsoob, který na svém Twitteru uvedl: „Pokud máte takovou obavu z #yellow\\\_jackets, proč nevybudujeme v naší zemi instituci, která by snížila utrpení lidí? Nerovnováha platů a příjmů, právem občanů je vidět příjmy státu a příjmy jsou vynakládány, tím skončí paralelní hospodářství, které jedlo kosti Egypta, ale nejdůležitější je, že pevnost, kterou staví, nebude užitečná tam, kde se lidé rozhodnou jít ven nebo ne."

Protesty hnutí s názvem žluté vesty probíhají ve Francii již od 17. listopadu. Masové protesty jsou doprovázeny potyčkami demonstrantů a policie, chaosem, zapalováním automobilů, ničení obchodů a bank.

Zdroj: snews.com, bbc.com