Služba Yandex.Mapy odtajnila umístění stovek vojenských zařízení v Izraeli a Turecku a dvě základny NATO. Ve svém výzkumu to uvádí Matt Korda, zaměstnanec Federace amerických vědců (FAS).

Korda uvedl, že odhalil na mapách ruské služby některé části terénu v Izraeli a Turecku, které jsou po obvodu zřetelně rozmazány. Po porovnání s obrázky v Google Earth Korda uviděl spoustu vojenských zařízení, včetně velkých letišť, bunkrů a malých městských budov, které nejsou označené americkou službou, přičemž některé z nich jsou zcela tajné. Celkem vědec napočítal asi 300 takových míst.

Podle něj takové rozmazávání odhaluje umístění izraelských a tureckých zařízení a dvou vojenských základen Severoatlantické aliance: spojenecké pozemní velitelství NATO v Izmiru a leteckou základnu Incirlik s největším arzenálem amerických jaderných zbraní mimo vlastní zemi.
Nicméně podle úředníka FAS nenalezl na mapách Yandex žádný takto rozmazaný ruský vojenský objekt. Současně obrázky syrského území jsou poskytnuté v natolik nízké kvalitě, že nelze rozeznat nic, dodává Korda.

Vědec poznamenal, že rozmazané oblasti se mohly objevit na žádost armád Izraele a Turecka, ale tento způsob utajování objektů k nim pouze přitahuje pozornost.

V komentáři agentuře Sputnik v Yandexu řekli, že informace o umístění izraelských a tureckých vojenských zařízení a základen NATO jsou dostupné veřejnosti. „Informace o takových objektech, jmenovitě jejich umístění na zemi, je ve veřejném vlastnictví. Oficiální mapa Izraele je tomu příkladem https://www.govmap.gov.il," uvedl zástupce společnosti Yandex.Mapy.

Zdroj:  qz.com