Když denně vypijeme sklenici čerstvého pomerančového džusu, sníží se riziko, že onemocníme demencí. Studie amerických vědců, která byla zveřejněna v časopisu Neurology, se zabývala zkoumáním souvislostí mezi konzumací čerstvého ovoce a šťávy a kognitivními funkcemi.

Výzkum trval šestnáct let a zaměřil se na téměř 28 000 mužů v průměrném věku jednapadesát let. O dané studii informoval portál  The Daily Mail.

Výzkum prokázal, že u mužů, kteří pili alespoň jednu malou sklenici pomerančového džusu, je o 47 % menší pravděpodobnost, že se jim zhorší fungování paměti. A to v porovnaní s těmi, kteří za měsíc nevypili ani jednu skleničku džusu. Navíc u mužů, kteří jedli více zeleniny, byla zaznamenána o 34 % menší pravděpodobnost, že se jim sníží funkce paměti.

Na začátku studie vědci rozdělili muže, jejichž průměrný věk činil 51 let, celkem do pěti skupin. Dělení probíhalo podle toho, kolik ovoce a zeleniny muži konzumovali. Účastníci studie Harvardské univerzity odpovídali na otázky týkající se toho, co jedli, a to každé čtyři roky až do věku 73 let.
Vedoucí výzkumu a autorka dané studie, Changzheng Yuan, uvedla, že dlouhodobá konzumace zeleniny a ovoce a pití pomerančového džusu může být prospěšné, abychom si udrželi v kondici kognitivní funkce. Největší roli však, pokud jde o funkci mozku, nehrála v jídelníčku konzumace čerstvé zeleniny, ale pití pomerančové šťávy.

„Ochranná role pravidelné konzumace ovocných šťáv byla zpozorována především mezi nejstaršími muži," prozradila Yuan. Jelikož ovocná šťáva obsahuje kvůli koncentrovaným ovocným cukrům velké množství kalorií, autorka studie navrhuje, že je vhodné konzumovat množství do 2 dcl denně.

„Ovoce a zelenina jsou bohaté na vitamíny a živiny, včetně antioxidantů, které mohou pomoci chránit mozek," prohlásila Hannah Gardener, výzkumná pracovnice na Miamské univerzitě. Gardener se ale podle portálu Daily Mail studie nezúčastnila.

Pracovnice však závěrem dodala: „Konzumace ovoce a zeleniny sice může být součástí jakéhosi systému k udržení si kognitivního zdraví, ale měla by se propojit i s dalšími kroky, které kognitivní zdraví také podporují."