Tour de France je nejprestižnější a nejzáludnější víceetapový cyklistický závod na světě. První ročník se konal v roce 1903 a trval 19 dní a měřil 1509 mil (2428 km). (Foto: Flickr)

Tour de France 2022 se jede od 1. do 24. července 2022 a měří 2068 mil (3328 kilometrů).

Netřeba dodávat, že něčeho takového se mohou zúčastnit jen ti nejlépe trénovaní a kondičně připravení lidé. Jistě existuje dlouhý seznam cyklistů, kteří během 118leté historie tohoto závodu (s přestávkami během první a druhé světové války) zkolabovali a/nebo zemřeli. Ale to není tento případ.

Prvním zaznamenaným úmrtím na Tour de France byl Adolphe Hélière. Francouz zemřel 14. července 1910. Podle mnoha svědectví zemřel na následky bodnutí medúzou při plavání v den odpočinku po šesté etapě závodu. Druhým zaznamenaným úmrtím během Tour byl Francisco Cepeda. Devětadvacetiletý Španěl narazil 11. července 1935 během osmé etapy Tour do reviny a prorazil si lebku. Krátce nato zemřel v nemocnici.

Tom Simpson byl nejúspěšnějším britským cyklistou 60. let 20. století. Během 13. etapy Tour 1967 13. července 1967 stoupal na šestitisícovku Mont Ventoux v jižní Francii. Devětadvacetiletý pan Simpson již v předchozích etapách vykazoval známky extrémní únavy. Odmítl však závod vzdát. Začal kličkovat poblíž vrcholu hory, než náhle zkolaboval. Krátce nato byl prohlášen za mrtvého. Článek v deníku Daily Mail z 31. července 1967 uvádí, že pan Simpson zemřel na následky horka, amfetaminu a alkoholu.

Fabio Casartelli vyhrál zlatou medaili na letních olympijských hrách v Barceloně v roce 1992 ve věku 22 let. Měl dobře nakročeno k dlouhé a úspěšné kariéře v profesionální cyklistice. Ale 18. července 1995 pan Casartelli havaroval během 15. etapy Tour de France a utrpěl několik zlomenin lebky. Později toho dne zemřel. Mezinárodní cyklistická unie nakonec zavedla povinné přilby po smrti kazašského cyklisty Andreje Kivileva na závodě Paříž-Nice 11. března 2003. Ten havaroval a utrpěl těžké poranění hlavy.

Uznáváme, že v cyklistické Grand Tour jsou tři hlavní závody – Giro d’Italia, Tour de France a Vuelta a España. Ale během 108 ročníků Tour de France, které trvají už 118 let, zemřeli během závodu čtyři jezdci. Třem z celkem pěti zde uvedených úmrtí by pravděpodobně bylo možné zabránit použitím přileb. Další úmrtí způsobil jedovatý mořský živočich. Pouze jedno úmrtí na Tour de France za více než sto let tak bylo způsobeno tím, že někdo zkolaboval na trati, během tréninku nebo krátce po trati. Tour de France má v průměru jedno úmrtí za 27 závodů a od roku 1995 žádné. Jak se věci změnily v roce 2022.

John Paul – skotský cyklista (9. března 2022)

Pan John Paul byl v mládí multisportovcem. Účastnil se atletických závodů, spolu s tím hrál fotbal a ragby. Osmadvacetiletý Skot však zakotvil u cyklistiky jako svého hlavního sportu, a od té doby se rychle rozjel. V roce 2009 skončil druhý na britském mistrovství juniorů ve sprintu. V roce 2011 se stal juniorským mistrem ve sprintu a v letech 2010 a 2014 reprezentoval Skotsko na Hrách Commonwealthu. Mnozí mu předpovídali, že se v roce 2016 stane olympionikem. Z programu British Cycling Academy však v roce 2013 vypadl.

Oficiální účet skotské cyklistiky na Twitteru oznámil 9. března 2022, že pan Paul zemřel.

Ten den jeho úmrtí oznámilo i několik dalších médií. Žádné z nich se však nezmínilo o okolnostech. Příspěvek na Facebooku od 42 Degrees Coaching, který schválila rodina pana Paula, uváděl, že zemřel ve spánku.

Cedric Baekeland – belgický cyklista (14. března 2022)

Pan Cedric Baekeland byl pozdním rozkvětem cyklistiky. Podle serveru Nieuwsblad.be hrál fotbal za kluby KSV Roeselare a Club Roeselare v Belgii. Utrpěl vážná zranění, která ho vyřadila ze hry. Tehdy se začal věnovat cyklistice. Několik let působil v týmu Dovy Keukens – FCC Cycling Team, než se připojil ke svému poslednímu týmu Body & Bike – BMB Boekhouding The Rock Real Estate.

Zpravodajství VRT News uvedlo, že pan Baekeland trénoval se svým týmem 14. března na španělském ostrově Mallorca. Odtud jsou podrobnosti nejasné. Podle některých zpráv zemřel ve spánku v jejich hotelu. Podle jiných zpráv si 28letý pan Baekeland před kolapsem a smrtí stěžoval jednomu ze svých spoluhráčů na nepříjemné pocity na hrudi. Jediný shodný detail je, že zemřel na infarkt.

Sonny Colbrelli – italský cyklista (21. března 2022)

Pan Sonny Colbrelli byl 10 let profesionálním cyklistou. Nejprve jezdil za tým Colnago-CSF Bardiani a v roce 2017 se připojil k Bahrain-Merida (nyní Team Bahrain Victorious). Pan Colbrelli skončil v roce 2021 na prvním místě v závodě Benelux Tour. Vyhrál také osm jednodenních a klasických závodů, včetně tří vítězství v roce 2021.

Jednatřicetiletý pan Colbrelli protnul cílovou pásku po dojezdu první etapy závodu Volta a Catalunya ve Španělsku v pondělí 21. března. Náhle však zkolaboval. Bylo oznámeno, že utrpěl zástavu srdce. Lékařský personál mu pomocí defibrilátoru znovu zprovoznil srdce. Pan Cobrelli uvedl, že si po projetí cílové pásky nic nepamatuje. Pamatuje si jen, že se probudil v nemocnici. Lékaři uvedli, že testy nejsou jednoznačné, pokud jde o příčinu srdeční zástavy. Jeho budoucnost v cyklistice je však nyní zcela nejistá. Zdálo se, že připouští, že jeho kariéra možná skončila.

„Už to, že jsem naživu, je zázrak, teď by byl potřeba další, abych se vrátil do sedla,“ řekl deníku La Gazzetta dello Sport.

Zdroj: cblog.com